Salı, Kasım 22, 2011

7. İstanbul Animasyon Festivali


Dünyadan haberi olmayan ben, yine bir olayı son anda öğrendim. Bugün 7. İstanbul Animasyon Festivali başlıyor.
22 - 27 Kasım tarihleri arasında Pera Müzesinde gerçekleşecek festivalde pek çok yerli yabancı animasyon gösterilecek. Ayrıca çeşitli atölyeler de var. Son anda gördüğüm için programı doğru dürüst okumadan yazıyorum.  Kusura bakmayın. Tembellik zor zanaat. Aşağıda basın bültenini aynen kopyaladım detaylar mevcut. Giden olursa görüşlerini bekleriz.

7. İstanbul Animasyon Festivali Kasım Ayında Gerçekleşecek

Bu sene yedincisi düzenlenen İstanbul Animasyon Festivali 22-27 Kasım tarihlerinde Pera Müzesi'nde. Her sene olduğu gibi son iki senenin en iyi animasyon filmlerini programına dahil eden İstanbul Animasyon Festivali seyirciye animasyon dolu bir hafta yaşatacak.

Ödüllü Filmler İstanbul Animasyon Festivali’nde

Dünyanın bir çok festivaline katılmış ve ödül almış filmler İstanbul Animasyon Festivali dahilinde izlenebilecek. Festivalin en ağır toplarından biri ünlü yönetmen Kamil Polak’ın son filmi aynı zamanda Annecy Animasyon Festivali’nde en iyi animasyon ödülünü alan The Lost Town of Switez. Bafta ve Cannes Film Festivallerinde boy göstermiş stop motion ikilisi Quay Kardeşler’in son filmi Maska da festivalin önemli filmleri arasında. Arjantinli ünlü yönetmen Juan Pablo Zaramella ise iki filmiyle festivalde yerini aldı. Dünya prömiyerini Berlinale’de yapan Heavy Heads ve yine festivallerin gözdesi Paths of Hate yarışma dahilinde gösterilecek 214 filmden sadece bir kaçı.

Uzun Metrajlar da Festival’de

Kore animelerinin son örneklerinden Green Days: Dinosaur and I festivalin gözde filmlerinden biri olacak. Jez Jerzy’nin çizgi romanından uyarlama George The Hedgehog ile festival programında Polonya sinemasının ağırlığını arttırıyor. Stop motion konusunda en ünlü stüdyolardan Nuku Film’den Mati Kutt’un son filmi Sky Song festival’de gösterilecek filmlerden biri.

28 Türk Animasyonu Gösterilecek

Yarışmaya Türkiye'den katılan 28 film en iyi Türk kısa animasyon filmi olmak için yarışacak. Aynı zamanda Türkiye’deki genç yetenekleri keşfetmek isteyenler için de kaçırılmaz bir fırsat olacak.

Festival Biletleri

Festival dahilinde gösterilecek uzun metraj filmlerin biletleri 10 TL indirimli 5 TL, kısa metraj gönderimlerin biletleri ise 5 TL ‘den Pera Müzesi’nde satışa sunulacak. Atölye çalışmalarına ise ücretsiz olarak katılınabilecek.

Festival programı çok yakında www.iafistanbul.com ‘da.

1 yorum:

Hakan dedi ki...

lan... Nasil anime izleyesim var ama son zamanlarda ADD attack var, bi sürü işi aynı anda yapmaya çalıştığımdan alt yazılı işler olmuyor. Zaten birikmiş animeleri bitirmeye çalışıyorum 2008'den beri... Hala bitmedi.