Salı, Ağustos 19, 2014

Deliliğin Dağlarında neler oluyor?

Guillermo del Toro bir süredir H.P.Lovecraft'ın Deliliğin Dağlarında adlı öyküsünü filme taşımak için dayanılmaz istek ve arzu duyuyordu. Bunun tasarımlar, çizimler ve pek çok diğer ön çalışma yapmıştı. Ancak sonradan, ne yazık ki, olmaz olsun, ne gerek vardı, çekmese olmaz mıdı, Ridley Scott'ın Prometheus filmi çekilmeye başlanınca film fikrinden vazgeçti. Sonra Toro filmi izleyip tekrar Deliliğin Dağlarında'yı tekrar çekmeye karar vermişti. Çok da şaşırtıcı değil tabi ki. Geçenlerde Toro Collider'a film hakkındaki düşüncelerini anlatmış.

Toro'nun kitaba ve dehşetli detaylarına yaklaşımı bir hayli umut verici. Filmi iki farklı sürüm olarak yayınlamayı planlıyor. İlk sürüm daha bir toplumca kabul görecek bir şekilde iken, ikinci sürümde kitabın dehşetini bütün çıplağı ile yansıtacak gibi duruyor. Bu iyi bir haber ya da ben öyle sanıyorum :) Aşağıda Toro'nun söyledikleri var. Çevirmeye her zamanki gibi üşendim. Umudumuz filmin biran önce gerçekleşmesi.

“The way I’m thinking is, PG-13 goes a long way. It’s not that the novel is graphic, but people forget that there are crucial elements in the novel that are pretty horrific. Like the human autopsy, you know? I think that’s a dark moment. So what I would like to do is shoot it, as dark as it is, in an unrated cut and a PG-13 cut. Ideally they would be released simultaneously if that’s at all possible. We could release one [cut] in a certain format and the other in a different format with the hopes that we can offer more intense moments in one cut and equally intense moments but without graphic content in the other cut. Lovecraft was famous for suggestion, and a lot of the piece can suggest, but there are [certain moments] you need to show. Part of it is budget, part of it is rating. The one thing I’ll say is that at this stage for me, Mountains is not made. So I’d rather make it in a way that doesn’t compromise the content, or not do it. And, in the last few years, what has changed is that I’ve seen PG-13 films that are very intense. For me Life of Pi, the first 25 minutes of that movie were really very intense with the violence on the boat and the sinking. I came to think, 'you know what? It is possible to go to places that are intense but still have a strong appeal for a rating.' That, I think, is the main thing that changed.”

Hiç yorum yok: