Cuma, Eylül 02, 2011

Beklenesi Kitaplar

Bu güz mevsiminde çıkacak bir yığın kitap var. Aralarından aklımın erdiklerini ve ucundan bildiklerimi yazayım dedim.

Goliath, Scott Westerfeld:Leviathan serisinin Leviathan ve Behemoth'tan sonraki üçüncü kitabı Goliath 20 Eylül'de çıkıyor. Serinin ilk kitabı Leviathan Epsilon Yayınları tarafından çevirlmişti. Behemoth'un akibetini ne yazık ki bilmiyorum.

Westerfeld yaratığı dizelpnuk dünyada, 1914 yılının karışık politik atmosferinde hikayesini makinelerle bezeyerek anlatıyor. Üçüncü kitapta olaylar New York'a taşınırken, hikayeye pek sevdiğim mucit Nikola Tesla da dahil oluyormuş. İngilizcesine erişebilecekler bir kaç hafta içerisinde okuyabilecekken, Türkçesini bekleyenlerin sabretmesi gerekiyor.

Reamde, Neal Stephenson:Pek sevdiğim Snow Crash'in yazarı Neal Stephenson'un yeni kitabı Reamde de 20 Eylül'de piyasada. Baroque Cycle'dan sonra yazdığı tek bir kitap bu. Kitapta MMORPG, Çinli hackerlar ve kitaba ismini veren "reamde" adlı virüs var.

Snow Crash'i ne kadar göreceli olarak daha kolay okusam da Cryptonomicon'u okurken bir hayli zorlanmıştım. Güzel ve çetrefilli bir hikayesi vardı ama kurgusu biraz yorucuydu. Tahminime göre yeni kitap da benzer şekilde yazılmış. Sanırım Stephenson'un Türkçeye çevrilen kitabı yok. Umarım tez zamanda çevrilirler.

Snuff, Terry Pratchett:Diskdünyanın yazarı 39. kitabı ile geri dönüyor. Prachett bu kitabında bizi önlenemez yükseliş ile şan, şöhret ve güç basamaklarını bir bir tırmanan Sam Vimes ile tekrar birleştiriyor. 13 Ekim'de aramızda olacak kitapta Vimes tatildeyken meslek hastalığından kurtulamayarak suçları araştırmaya devam ediyor. Hikayede bir çok Jane Austen göndermesi bulunuyormuş. Meraklısına duyurulur.

Son Dört Şey, Paul Hoffman:Dünyada 28 Nisan'da çıkan Tanrı'nın Sol Eli kitabının devamı olan Son Dört Şey, bir değişiklik olmaz ise Doğan Kitaptan bu sonbaharda çıkacak. Çevirisi, ilk kitap gibi pek sevdiğimiz çevirmen Belgin Selen Haktanır Us'a ait.

Hiç yorum yok: