Salı, Eylül 06, 2011

The Androids Dream

John Scalzi
Tor Books, 2006
7081
Okuduğum ikinci Scalzi kitabı. İlki Old Man’s War’du. Oldukça iyiydi. Keyifli bir anlatımı vardı ve parlak fikirlerle doluydu.

Anladığım kadarıyla Scalzi epeyce parlak fikirlerle dolu bir yazar. Bu kitapta da bu özelliği oldukça belirgin. Tek bir osuruk hamlesiyle başka bir gezegenin diplomatını öldüren Dünyalı diplomatla başlayan öykü, bir koyun uğruna Dünyanın güçlü bir başka gezegenle savaşın eşiğine gelmesine ve tüm bu curcurnanın ortasında bir savaş gazisinin belirmesiyle sürüyor.

Kulağa ilk başta ilginç gibi gelmekle beraber bütün bu ve benzeri matrak fikirler öyle hantalca anlatılmışlar ki okurken duyduğunuz pişmanlık kitabın sonuna kadar azalmadan korunuyor.

Scalzi’nin blogu Whatever’e ara sıra bakanlar bilirler, Scalzi politikayı yakından izleyen biridir. Bu merakını da kitaptaki gezegenler arası diplomasiye uzun uzadıya yansıtmaktan çekinmemiş. Dünya’nın Nidu gezegeniyle yaşadığı dertli diplomasiyi ve kulislerini ince ince yazmış. Hatta iç kıyıcı bir incelikle yazmış.

Kitapta ne yaptıysa her şeyi sündürerek ve abartılı yapmış. Şişkin bir Douglas Adams havası yakalamış, Terry Pratchet’ın da kıyısından geçmiş. Ne bu ikisinin ayarını ne de Old Man’s War’daki kendi ayarını yakalayamamış.

Aman aman bir Scalzi hayranı değilseniz okumanıza gerek yok. Onun yerine Old Man’s War’u bir daha okuyun. daha iyi zaman geçirirsiniz.

1 yorum:

Hakan dedi ki...

Ayrica tarihcedeki en uzun osuruk esprisine sahiptir bu kitap.