Salı, Aralık 31, 2013

2014 Gio Ödülleri


Fabisad 2014 yılı için Giovanni Scognamillo ödüllerini (kısaca Gio Ödülleri) duyurdu. Ödüller bu yıl öykü, kısa film, illüstrasyon ve öykü kitabı dallarında verilecek. Fabisad'ın açıklaması aşağıda. Daha fazlasını da sitesinden ulaşabilirsiniz. Haydin yazmaya başlayın!

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) bilimkurgu, korku ve fantazya türlerinde üreten yazar, sinemacı ve çizerleri hayal gücünü ve kalemini törpülemeye çağırıyor. FABİSAD olarak bu yıl ikincisini düzenlediğimiz ve “Kısa Film” kategorisiyle zenginleştirdiğimiz bu ödüllerin sanatımızda yaratıcılığın desteklenmesinde önemli bir yeri olacağına yürekten inanıyoruz.

TAV Havalimanları Holding ana sponsorluğunda, İtalyan Kültür Merkezi, Bilgi Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenim Merkezi Bilgi Eğitim ve Cohn&Wolfe İstanbul’un destekleriyle GİO Ödülleri 2014’te “Öykü Kitabı”, “Yayımlanmamış Öykü”, “Yayımlanmamış İllüstrasyon” ve“Kısa Film” dallarında verilecektir. Her dört ödülde de ana kriter, sunulan yapıtların fantastik, bilimkurgu ve korku türlerinde olmasıdır.

GİO Öykü Kitabı Ödülü 2012 – 2013 senelerinde yayımlanmış öykü kitapları arasında yapılacak değerlendirmeyle verilecektir. Özel bir başvuru gerektirmeyecektir. Ancak dileyen yazar veya yazarın izni ile, yayıncılar öykü kitaplarını ödül komitesine iletebilecektir. FABİSAD üyesi sanatçıların oylarıyla belirlenecek aday öykü kitapları, alanında yetkin ve bağımsız bir jüri tarafından değerlendirilecektir.

Pazartesi, Aralık 30, 2013

Soruyoruz: Neil Gaiman'ın arkasında ne lobisi var!? Yine ödül!!!

Neil Gaiman yine ödül kazanmış. Arkadaş kolleksiyonunu yapıyor artık.

The Ocean At The End Of The Lane adlı kitabı İngiltere'de Specsavers Ulusal Kitap Ödüllerinde 10 kategoriden oluşan bir listede halkın oyuyla bir numara seçilmiş.

Bir cenaze için aile evine geri dönen birisini anlatan bu fantazi kitabı Gaiman'ın deyişiyle kendisine en yakın yazdığı kitabı, hatıralar ve büyüler ve çocuk olma hakkında.

Köpeğine 'Cabal' yani komplo, entrika ismini veren, ailesi önemli Scientoloji dindarlarından olan Neil'i önce tebrik edip sonra soruyoruz, kim destekliyor seni böyle, arkanda hangi lobi var, konuşsana layn!!!

(Gardiyan linki)

Cumartesi, Aralık 28, 2013

Karındeşen Jack teşhis edildi ... mi?

Patricia Cornwell Amerikalı bir suç yazarı. Aşağıdaki haberi okumadan önce ismini hiç duymamıştım. Otuz üzerinde kitap yazmış. Radikal Kitap'ta okuduğuma göre Cornwell Karındeşen Jack'i kimliğini bulduğunu açıklayacakmış. Ancak 2002'de bu kitap çıkmış gözüküyor. Haberde hata olabilir. Ben yanlış anlıyor da olabilirim. Pek ilgimi çeken olaylardan biri olan bu seri cinayetlerle ilgili bu iddiayı ilk kez duymuş olmama çok şaşırdım. Belki de bu konu da daha uzun okuyup yazmak lazım ama elimden geldiğince Cornwell'in iddiasını özetlemeye çalışacağım.

Cuma, Aralık 27, 2013

Is that a small moon? No, just Bohemian Rhapsody!

UAT Digital Video adlı bir grup şimdiye gördüğüm en iyi Yıldız Savaşları görüntülerinden birin yapmışlar. Queen'in Bohemian Rhapsody'sini alıp sözlerini cuk oturacak şekilde Yıldız Savaşlarına çevirmişler. Bir hayli de güzel sahneler eklemişler. Binyılın Şahinindeki kafa sallama iyi oturmuş. Görüntüler aşağıda. Keyifle seyrediniz.

Haftanın Resim/leri

Geçen hafta Hobbit'i konuştuk. Kah güldük, kah ağladık. İnce ince kıydık. Lime lime ettik. Ama hepimiz Smaug'a bayıldı. Hobbit'n şerefine iki resim paylaşıyoruz. Alan Lee ve John Howe üstatlardan Smaug.

John Howe

Alan Lee

Perşembe, Aralık 26, 2013

Murat Başekim'den yeni kitap: İskit

Cümleten pek sevdiğimiz yazar, arkadaşımız, müstesna şahsiyet Murat Başekim'in yeni kitabının haberini aldık, yurtta, KKTC ve dış temsilciliklerde törenlerle kutladık. Şubat ayında ikinci kitabı bizlerle buluşacak. İlerleyen haftalarda kendisinin ağzından daha detayları bilgileri de size aktaracağız. İskit, çok yakında.

“Sakının Kuzeyden gelen o kavimden:
Zalim, insafsız, deniz gibi kükreyen,
Yay çekip, mızrak salıp, at binip, ordu olup,
Sadaklarının açık mezarından
Savaş getirenlerden…”
Peygamber YEREMYA

Çarşamba, Aralık 25, 2013

Makine ile insan arasındaki fark nedir?

Bir süredir Almost Human adlı J.J. Abrams'ın prodüktörlüğünü yaptığı ve J. H. Wyman'ın yarattığı diziyi izliyorum. Wyman aynı zamanda Fringe'de yazarlık ve yönetmenlik yapmıştı. Şimdilik altı bölümü yayınlanan dizi gelecekte teknolojinin ilerlediği ve başta suç örgütleri olmak üzere herkesin kolaya erişebildiği bir zamanda geçiyor. Öyle ki suç örgütleri mevcut teknolojiler ile polisin canına okuyorlar. Buna karşılık da devlet sibernetik polisleri işe alıyor. Konusu ilk başta standart sayılabilecek bir dizi gibi gelse de dizide Drn kodlu robotlar bir hayli ilginç. bu modeller hissetmeye programlanmışlar ve aşırı hissiyattan dolayı da ıskartaya çıkartılmışlar.

Pazartesi, Aralık 23, 2013

Tavsiyeler ve Sessizliğin Bozulması...

Tatsız bir Yozgat Akdağmadeni gecesinde bana arkadaşlık eden ve yalan da olsa kendimden utanmama sebep olan bir kitabı paylaşıp ben de sessizliğimi bozmak istedim. 
 
Ne kadar durumum boktan da olsa benden daha boktan durumda olan insanlar da var değil mi?..O yüzden sevineyim ve yazayım veya yazmayayım ve dans edeyim (Mert'den yeterince azar işitmedim). Paylaşacağım kitabın adı Name of the Wind. Patrick Rothfuss adında bir yazardan. Fotoğraf filan da koyacağım (Ben bu blog işlerinde anlamıyorum). Aslında bu bir seri: Kingkiller. Name of the Wind bu serinin ilk kitabı. İkinci kitabının adı " Wise Man's Fear". Üçüncü üzerinde halen yazar çalışıyor. Bu yazıyı yazmamın esas sebebine gelmek istiyorum( Bu üçüncü biram). Ben ve birtakım arkadaşlarım çok fazla "Fantasy Fiction" ( bildiğin fantastik) okuduk. Bir zamanlar (gençler bilmez) Fantastik romanlar fabrikadan çıkıyordu(referans: TSR romanları, çok var). Bu yüzden hepimiz ya Fantasy den sıkıldık, tiksindik ya da umursamazlık geliştirdik. Bu kitap bendeki bu algıyı değiştirdi ve beni biraz normale döndürdü. Kitabın kahramanı Kvothe, aslında bildiğimiz kahramanlardan biri. Zeki, dayanıklı, karizmatik ve güçlü; Ama kitabın anlatımıyla o kadar insan ki ve o kadar yakın ki; Okuyan (kaşar geek kişi) ister istemez hem karaktere hem de anlatıma hayran oluyor. Tabi bu değerlendirmelerim aşırı öznel, siz de okuyun bakın (bir tek Hakan beğenmez).

Kvothe, kitabın başında Kote. Kote unutulmuş ücra bir köyde bir hancı. Hanın da sahibi. Bir de yardımcısı var garip bir genç. Kote nin sakladığı sırlar var. Kote sessiz. Ama belli ki buralı değil, belli ki gösterdiğinden çok zeki ve güçlü. Daha fazla anlatamam. Okuyun ve beraber Kote nin kendi ağzından, Chronicler (The) ın kaleminden. Yardımcı Bast ın (Bu oğlan bi garip ama adını koyamıyorum) neşeli kahkalarının eşliğinde hikayeyi dinleyelim.

Sessizlik ile ilgili geyiği kitabın başında bulacaksınız...

Görsel Referans: Internet(Heryerde var bu resim) The Name of the Wind. Paperback, 661 pages, Penguin Group USA, ...

Epizort 79 : Hobbit!


Sinemaya gittik! Sizler de gitmişsinizdir ama bir de bizim fikirlerimizi dinleyin.

Başar, Banu, Hakan, Mert ve Özgür olarak buluşup Peter Jackson'un Hobbit'ini tartıştık.

Her zamanki gibi RSS feedimizden alabilirsiniz. Buradan izlemek dinlemek isterseniz hemen aşağıda!

İzlanda'da Elfler ve yol yapımı engellemesi

ODTÜ'deki ağaçların kökleri ağlarken İzlanda'dan çok ilginç bir haber.

İzlanda'daki kuvvetli Elf lobisi, çevrecilerle bir araya gelerek Rejyavik'te bir yol yapımına engel oluyor. Elf Lobisi, yol inşaatının elflerin yaşam bölgelerini rahatsız edeceğini ve bir Elf kilisesine zarar vereceğini iddia ediyor. Huddufolk (Saklanmış Halk) adi verilen İzlandadaki Elf lobisi, toplam nüfusun %60 civarının desteğine sahip - en azından Elf'lere inanacak kadar!

Flickrrr"dan arak Huddufolk ailesi
Devamı da var!

Pazar, Aralık 22, 2013

Yıldız Savaşları kısa filmi: Downunder, Avustralya mı?

Gençler üşenmemiş, sıkılmamış, oturup çalışmışlar, yazmışlar, çizmişler ve Downunder adında bir Yıldız Savaşları filmi çekmişler. Hemi de ne çekmişler tam tamına yarım saat. Neler yok ki bira, Jedilar, robotlar, garip robotlar, komik robotlar, uzaylılar, garip uzaylılar, komik uzaylılar, Avustralya aksanı, İngilizce alt yazı ve tabi ki çeşitli çap ve ebatta ışın kılıçları.

Ne yalan söyleyeyim anlamakta zorlandığım ve beni sıkan yerleri oldu. Yine izlemeye değer bir çalışma. Avustralya tadında, Yıldız Savaşlarında, iyi, kötü ve susamış. Bira candır. Milli içkimiz değil ama olsun siz idare edin.

Cumartesi, Aralık 21, 2013

Doktor'un Tardis ile 50 yılı

Güzel çizgiler, renkli, göz alıcı ve anlaşılmaz!
BBC üşenmemiş Doktor Kim'in 50 yıl boyunca Tardis'ine binerek yaptığı tüm zaman yolculuklarını, Doktor'a, zamana ve bölüme göre güzel ve güzel olduğu kadar da karışık interaktif bir grafik ile anlatmış. İlaveten buraya yazmaya üşendiğim pek çok da başka bilgi koymuş. Benim ne işime yarayacağını bilmiyorum ama ne diyeyim gösterişli duruyor. Ahanda buradan görebilirsiniz.


Cuma, Aralık 20, 2013

Haftanın Resmi

io9'da serbest yazma konusu olarak aşağıdaki resmi gördüm. Tarzı pek hoşuma gitti. Uzayda misyoner ve hak yoluna davet ettiği, ikna etmeye çalıştığı, sohbetler yaptığı, hatta ağladığı uzaylı. Güzel bir konu. Sonu ne olur diye merak edince direk aklıma Mary Doria Russell'ın Serçe kitabı geldi. Ne de olsa her şekilde serçe düşer :)


Perşembe, Aralık 19, 2013

Yakında sinemalarda

Artık mümkün olduğunca bulduğum tüm film görüntülerini toplu halde Hitit Güneşi'ne koyacağım. Vizyona girecek çok film var. Bir kısmı hiç ilgimi çekmiyor, bir kısmının üzerine yazmak lazım, bir kısmı ise sadece görüntü. Ahanda toparladığım son görüntüler. X-Men, Godzilla ve Edge of Tomorrow'a ait.

Çarşamba, Aralık 18, 2013

Ailenizin Doktor'undan son haberler

Doktor sizi izliyor!
Yeni Doktorumuz ve yılbaşı hediyemiz konusunda yeni haberler çıkmaya başladı. İlk olarak On ikinci Doktor'u kesintisiz, tek seferde izleme şerefine nail olacağız. Moffat der ki Capaldi'nin serisi tek seferde, kesintisiz olarak yayınlanacakmış. Yani benim anlamadığım uzun aralar olmayacak. Ne mutlu bize.

Haftaya çarşamba yayınlanacak olan yılbaşı özel bölümü "The Time of the Doctor"'ın ilk ama kısacık görüntülerini aşağıda bulabilirsiniz. Görüntüler kısa ama yok yok maşallah.

Nice yıllara

Salı, Aralık 17, 2013

400 tane Asimov

XKCD'nin Randall Munroe'su bu hafta 'What if' serisinde muhteşem bir konuya el atmış ancak en çok hoşuma giden 400 tane Asimov fikriydi.


Randall'ın hesabına göre bütün hayatımı okuyarak geçireceksem 400 tane Asimov beni meşgul etmeye yeter. Ay başına satın aldığım kitap sayısı ile okuduğum kitap sayısının farkını aldığımda çıkan kocaman fark bana okumaya yeterince zaman harcamadığımı hatırlatıyor.

Ayrıca 400 tane Asimov'un Robot ve Vakıf hikayeleri yazması piyasayı biraz ilginç yapardı bence!

76. What If serisininin konusu tarihte ne zaman bütün kitapları okumak mümkün olmaktan çıktı idi ancak Munroe sadece ingilizce kitapları ele almış, birkaç yüz ingilizce yazan yazar olduğunda hikaye bitmiş diyor. Orta Doğu'daki imparatorlukların eski tarihlerde yarattığı kitapları da ele alsaydı acaba ne zaman çıkardı.

Tabii bu da benim gençliğimdeki 'Bütün çıkan bilim kurgu kitaplarını ne kadar boktan olsa da okuyacağım' çabamın ne kadar hızlı bir engelle karşılaştığını açıklıyor, baştan kaybetmişim. Şimdilerde 1960-70'lerdeki önemli yazarların bütün romanlarını okuyacağım fikrine bile yetişemiyorum. Dün bir sahafta baktığımda adını tanımadığım 20 tane filan fantazi yazarı vardı, ben çoktan kaybetmişim bahsimi.

Pazartesi, Aralık 16, 2013

Haftanın Resmi: ISS'ten UFO resmi!

ISS'deki astronotlar boş boş otururken aniden yanlarına gelen bu dev uzay gemisinin resmini çekmişler!


Yalan haber yaptım tabii, Salp adı verilen okyanuslardaki yumuşakcalardan birisinin resmi ama dev bir uzay gemisine benzemiyor mu etrafında dolaşan yüzlerce nokta gibi küçük araçların ışığı altında, altına hiperuzayda takyon gücüyle dolaşmayı sağlayan motoruyla?

Perşembe, Aralık 12, 2013

Doris Lessing: "Yaşam, okunması gereken kitapları okumaya yetmiyor"

 
 

Bana gün içerisinde büzüşüp genleşip başka başka şeylere dönüşen dünyamı anımsatan katmanında takılı kaldığım “Tütüncü Dükkanı”  isimli şiirinde Pessoa şöyle der:

“Bugün şaşkınım, düşünmüş taşınmış ve unutmuş biri gibi.
Caddenin karşısındaki tütüncü dükkanının dış gerçekliği
Ve her şeyin bir rüya olduğuna dair hislerimin
 iç gerçekliğiyle duyduğum sadakat arasında kaldım bugün.”

Çarşamba, Aralık 11, 2013

Kick-Ass 2 geldi ve geçti


Ne yazık ki iş yoğunluğu ve diğer gerekli/gereksiz işler Hitit Güneşi’ni dönem dönem ihmal etmemize neden olduğu gibi hayatı da ıskalamamıza sebep oluyor. Bir süredir izlemek istediğim filmlerin hiç birini sinemada seyredemedim. İki haftadır artık zar zor bulunan torrent siteleri sayesinde bir kaç film seyrederek eksiğimi gidermeye çalışıyorum. Fırsat bulursam bu filmler hakkındaki görüşlerimi yazacağım Gönül podcast olsun ister ancak bu kadar farklı kıtaya yayılmış kişiyi bir araya getirmek zor oluyor. (Tabi ki bütün suç zaman diliminin. Tembellikle hiiiiç alakası yok.)

Her neyse kaç zamandır dört gözle beklediğim Kick-Ass’in ikinci filmi sinemalara geldi, geçti ve en sonunda DVD/Blue Ray olarak piyasaya çıkınca ben de zor da olsa ayıldım ve filmi izledim. (Acep beklemediğim bir filmde ne yapacağım.)

Pazar, Aralık 08, 2013

Kısa Film: Azarkant. Uzayda karşınıza ne çıkacağı belli olmaz.

Azarkant Andrew Klimov'un kısa çizgi filmi. Uzayda bilinmeyen bir gemiyi araştıran bir astronot/kozmonotun başına gelen heyecanlı anları anlatıyor. Çizimler hatti zatında profesyonel. Hafif eskimiş CGA ekranlar, aşınmış boylar, gibi gibi. Arada bir kaç filme gönderme var gibi. Bakınız metal robot ayağının insan kafatasını ezmesi gibi. 

Klimov bir süredir bu proje üzerinde çalışıyormuş. Daha önce kısa filmin tanıtım görüntülerini de yayınlamış. Bence biraz daha detaylı anlatılabilecek ya da devamı olabilecek bir öykü. 

Uzayda başınıza ne geleceğini, sizleri nelerin beklediğini bilemezsiniz. Hele de terk edilmiş bir gemide. Maazallah alyan bile çıkabilir.

Salı, Aralık 03, 2013

Kim zeki ve musikişinas bir kılıç istemez ki?

Eski dancıncılar hatırlar zeki silahlar vardı. Zeki ve egosu olan bu silahlar büyük bir ödüldü. Ancak şu da bir gerçek ki bazen de sükut altındır ve nice hazineden daha kıymetlidir. Ringling şirketinin yaptığı Şövalye'nin Şarkısı da bunu anlatıyor.  Bazen çok konuşmak itici olabilir. Bazen de hayat kurtarabilir. Her zaman tükürdüğünü yalamak da mümkün.  Aşağıdaki kısa çizgi film de tam bunları anlatıyor.

Pazar, Aralık 01, 2013

Geçen haftanın Vidyosu: Mitch Benn - Call me during Doctor Who and I will kill you

Süperinsan Mitch Benn bakın ne dedi, hak veriyoruz!Bunu geçen hafta yayınlamam lazımdı ama neyse, zaman olmadı.
Daha iyi bir kayıt için Mitch Benn'in podcastına bakın! Aha burada! Ayrıca Mitch'in süper Doktor geyikleri için değer. Kendisi aynı zamanda olağanüstü Dalek taklidi yapabiliyor.

Doktor Kim ve bunalım, Doktor'un Günü

Geçen hafta yayınlanan Doktor'un Günü'nü izlemediyseniz bunu atlayın. Ciddi bozuyorum çünkü en son on dakikayı.
İzlediyseniz devam edin.