Cuma, Haziran 26, 2015

Haftanın Resmi

Aşağıdaki resimdeki yaratıkların ya da yeşil elflerin ifadeleri hoşuma gitti. Üçünün de değişik hikayeleri var gibi. Rusya'dan Maria Trepalina'nın çizimi.


Perşembe, Haziran 25, 2015

Ceres'te neler oluyor?

Evet, evet gördüm!
Nasa'nın uzaya dönmemek üzere gönderdiği uzay aracı, cismi, uydusu, zımbırtısı Dawn şu anda Mars'tan Jupiter yönüne doğru hareket halinde. Bu sırada da yolunun üzerinde olan cüce gezegen Ceres'ten resimler sallayıp duruyor. Bu sosyal medya çılgınlığına benzer fotoğraf fırtınasında ise ilginç resimler geliyor bir süredir. Bu resimleri görenlerin akılları şu parlak ışıklar nedir ya da leyn düz ovanın ortasında yükselen şu şey bir piramit mi yoksa benzeri sorular ile bulanmış durumda. Neden mi derseniz gerçekten de gelen resimlerde parlak ışıklar ve piramide yorulabilecek şekiller var ancak daha da önemlisi Nasa Dawn'ın resmi sitesinden veriyor da gazı. Sanırım bu göreve ilgi çekmeye çalışıyorlar. Az bir ihtimal de olsa uzaylıların mevcudiyeti gerçeğine de bizi hazırlıyor olabilirler. 

Çarşamba, Haziran 24, 2015

Kuduz aşısına engel: Hugoya nasıl oy verilir

Hugo'ya oy verme hakkınız var ise az zamanınız kaldı.

31 Haziran'a kadar destekleyici veya şahsen katılımcı oloarak 2015 Dünya SF Toplantısı Sasquan 'WorldCon'una katılabilme hakkınız var.

31 Temmuz 2015'e kadar oy kullanma hakkınız var. Oyunuzu şu anda kullanabilirsiniz.

Hugo oylama sistemi son derece kafa karıştırıcı bir şey. Sadece bir esere oy vermiyorsunuz. Beş seçenek kullanabiliyorsunuz, bunlardan birisi 'No Award' olabilir yani kimseye ödül verilmemesi.

Ancak bu seçeneklerı nasıl kullandığınız, oy listesinde nasıl sıraladığınızın büyük bir önemi var, özellikle ısırılıp kuduz aşısı yaptırmak zorunda kalmak istemiyorsanız.

Güneş fırtınaları

Aslında Hakan'ın konusu ama ben yazacağım. O gerekirse düzeltir, detaylandırır :) Geçen hafta güneşimiz bir miktar hazımsızlık çektiği için kendisinde rahatsızlığa neden olan kütleyi bünyesinden, affedersiniz, istifra etti. Ziyade olsun. Yarasın.

Salı, Haziran 23, 2015

Bir kız, bir robot ve pek çok eğlence

Geçenlerde Yiğit göndermişti ancak seyretmeye ancak becerebildim. MeatBrains Bellecour School adlı okul için Florien Jouy, Mathieu Fabre, Merwan Tebib, Quentin Sanchez, Romeo Boury ve  Thomas Delobre'nin bitirme ödevi. Bu kısa ve şirin çizgi filmde ödül avcısı bir kızın ve onun yanındaki irice robotun maceralarını izliyoruz. Gayet tadında, eğlenceli ve göndermeli bir çalışma olmuş. Yapan gençlerin eline sağlık.

Pazartesi, Haziran 22, 2015

Savulun! Amerikan Tanrıları geliyor

Amerikan Tanrıları yakın zamanda okuğum ve pek sevdiğim Neil Gaiman'ın kitabı. Geçen yıl kitabın dizisinin çekilmesi hakkında söylentiler çıkıyordu. Gözüken o ki söylentiler gerçeğe dönüştü. Freemantle Media'nın haberine göre Starz kanalı kitabın dizisinin çekilmesine onay verdi ve süreç başladı. Dizinin senaryosunu Bryan Fuller (Hannibal, Pushing Daisies, Heroes) ve Michael Green (The River, Kings, Heroes) yazacak. Gaiman ise ekipte yer alacak. Fuller dizideki gelişmeyi aşağıda ön çizimi twitterdan paylaşarak yaptı. Dizi yolda, bakalım ne zaman izleyebileceğiz?

Pazar, Haziran 21, 2015

Avukat, şeytan ve dörtyol ağzı

İblis ve taifesi ile muhatap olmak, mücadele etmek, kovalamak ve hatta yakalamak zor bir iştir. Sanırım zor ya da iş kelimeleri durumu anlatmaya yeterli değil. Bu bir iş değil, bir yolculuk. Ne yazık ki bu yolculuğun sonu pek de nurlu değil. Ne demiş Friedrich Nietzsche cehenneme bakarsan o da sana bakar ya da basitçe körle yatan şaşı kalkar. Böylesi pis ve yıpratıcı bir deneyimdir. Her seferinde biraz daha eksilirsiniz. Biraz daha insanlığınızdan gider. O karanlığa bakmak, zifirin içerisinde hareket eden tekinsiz şekilleri seçmeye başlamak deliliktir. Ama yine de yaparsınız. Bir kere bu yolu seçmeye görün artık dönüşü yoktur. En sonunda o delilik sizi ele geçirir. Buradaki tek muhasebe o gün gelene kadar ne kadar iş çıkardığınızdır.

Çarşamba, Haziran 17, 2015

Robotech hayata geçiyor

Robotech ya da Macross Saga buradan çok yazdık çizdik sevdiğimiz, çocukluğumuzda bizi derinden etkileyen bir anime serisi. (Uzun not: Aslında üç ayrı animenin Amerika pazarına sürülmek üzere birleştirilmesi olayını atlıyorum. Benim için Robotech ve Macross aynı kavramlar. Ucuna eklenen iki saçma ve ayrı animeyi yok sayıyorum. Bu yüzden lütfen aslında isim şöyle olacaktı böyle olacaktı muhabbetlerini bir kenara bırakınız.)

Salı, Haziran 16, 2015

Yeni Makinedeki Hayalet filmi

Ghost in the Shell serisinin yeni filmi duyuruldu. Innocence'dan sonraki ilk film olacak ve 20 Haziran'da gösterime girecek. Açıkcası çekildiğinden haberim yoktu ve haberini görünce şaşırdım. Anladığım kadarı ile tarih olarak Arise serisinden sonra geçecek ve Arise'ı diğer filmlere bağlayacak. Aşağıdaki görüntülerden çok bir şey anlamadım. Japonca olmasından değil çok da fazla bir şey vermemesinden. Nasıl bir film olduğunu Japonya'da yaşamıyorsanız DVD/Bluray çıktığında göreceğiz.

Pazartesi, Haziran 15, 2015

2001 Uzay Macerasına selam olsun

Roots Rock grubu Alabama Shakes'in Sound & Color adlı albümü ile aynı adı taşıyan şarkı için çekilen klip kısa film tadında. Kubrick'in 2001 Uzay Macerasına selam çakarken fonda çalan hafif saykodelic müzik ile ilginç bir uyum yakalamış. Gayet tadında bir kısa film çıkmış ortaya. Uzayda yolculuk tabi ki tehlikeli, hele bir de işin içine zaman giriyorsa.

Cuma, Haziran 12, 2015

Haftanın Resmi

Aşağıda Lewis Fischer'ın Savaştan Sonraki İstasyon Kasabası çizimi var. Detaylar hoşuma gitti. Köhnelik, terk edilmişlik, muğlak bir teknoloji ve eli silahlı meçhul adam. Tarzını devdim. Çizerin daha fazla resmini Art Station'da görebilirsiniz.


Perşembe, Haziran 11, 2015

Marsın içinden misin?


Marslı/The Martian Andy Weir'in 2011 yılında bir başına çıkarttığı romanı. Açıkcası internette çok denk geldim ismine ama bir kez bile okumaya niyetlenmemiştim. Ta ki geçenlerde Ridley Scott tarafından çekilen filminin görüntülerine denk gelene kadar. İtiraf etmeliyim ki hatti zatında ilgimi çekti. Hem filmin görüntüleri hem de kitabın konusu.

Salı, Haziran 09, 2015

2014 Nebula Ödülleri

Hugo Ödülleri tartışıladursun Nebula Ödülleri sahiplerini buldu. Şükür kavgasız bitti bu ödül. Zaten iki elimin parmakları kadar kategori var. Kimse kusura bakmasın isimleri çevirmeyeceğim. Halen Türkçe'de novella ve novelette ayrımını bilmiyorum. Bilen söylesin.
  • NOVEL: Annihilation, Jeff VanderMeer
  • NOVELLA: Yesterday’s Kin, Nancy Kress
  • NOVELETTE: “A Guide to the Fruits of Hawai’i,”
  • SHORT STORY: “Jackalope Wives”
  • Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation: Guardians of the Galaxy,
  • Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy: Love Is the Drug, Alaya Dawn Johnson
  • 2015 Damon Knight Grand Master Award: Larry Niven
  • Solstice Award: Joanna Russ (posthumous), Stanley Schmidt
  • Kevin O’Donnell Jr. Service Award: Jeffry Dwight
SF Signal'dan çaldım ;)

Pazartesi, Haziran 01, 2015

Kung Fury çıktı

Uuu beybi
Yaş itibari ile seksenlerde büyüdüm. Zihnim o yıllarda bilim kurgu, fantezi ve türlü zırva ile kirlendi. Filmleri, dizileri, çizgi romanları o zaman tanıdım. İyi polis kötü polisi o zaman öğrendim. Maço karakterlerin boş bakışlarına alıştım. Bu liste uzar gider. Sıraladığım bu nedenlerle halen seksenlerden kalan ya da gelen şeyleri seviyorum. Kung Fury seksenler tadında dinozorlu kung fu filmi.  Tabi ki maço polisimiz de var. Onun dışında neler yok ki. Zamanında internetten para toplayarak yapılan bu film neredeyse her türlü klişeyi içeriyor. Aşağı yukarı yarım saatlik bu filmde seksenlerin hemen hemen her türlü tadını ve zırvalığını buldum. Hatta fazlasını. Lazer dinozor mu?