Cuma, Şubat 27, 2015

Haftanın Resmi

Robot, mecha resimleri artık sürüsüne bereket ortalıkta dolaşıyor. Eskiden gördüğümde pek hoşuma giderdi. Şimdi ise pek çoğu bana aynı geliyor. Fakat Nivanh Chanthara'nın aşağıdaki çizimi çok hoşuma gitti. Gerek bakış açısı, gerekse detaylar diğerlerin farklı. Çalışan tamirciler, sıkılmış, boş boş oturan askerler, dağınık bir ortam hatti zatında gerçekci olmuş. Çizerin diğer çizimlerine de bakın. Bence detaylar çok başarılı.


Concept Robots'tan arak

Perşembe, Şubat 26, 2015

Bi sanayiye kadar gideceğim, ışın kılcıma modifiye lazım

Işın kılıcını kullan Alican, ışın kılıcını
Yeni Yıldız Savaşları filminin ilk görüntülerinden sonra mahmuzlu Sith ışın kılıcı pek çok tartışmaya neden oldu. Genelde de dalga geçtiler. Bence fena bir tasarım değil. Daha doğrusu bu kadar bartmaya, büyütmeye ya da üzerine akademik tartışmalar yapamaya gerek yok. Aşağıdaki görüntülerde yeni kılıç şekli ile pek güzel dalga geçmişler. Kar Jawa'sı da işin cabası. Ne yazık ki Rusça. Daha doğrusu ben öyle sanıyorum. Ama alt yazıları mevcut. Ben de kendime modifiye ışın kılıcı yapacağım. Hem kısa mesaj atacak hem de çakı olacak!

Çarşamba, Şubat 25, 2015

SEVENEVES bir Neal Stephenson romanı

Neal Stephenson benim favori yazarlarımdan. Özellikle Snow Crash'i ilk okuduğumda hastası olmuştum. Daha sonra Cryptonomicon'u da zevkle ve meşakkat ile okudum. Ancak bu uzun, yıpratıcı süreç beni yormuş olmalı ki bir türlü yeni bir Stephenson romanına başlayamadım. Bu yıl yeni bir kitabı çıkıyor. Umarım tekrar gaza gelip okumama vesile olur. 
 
Yazarın gelecek kitabının ismi Seveneves. İçeriği hakkında çok fazla bir bilgim yok ama okuduklarımdan anladığım kadarı ile Stephenson beş bin yıllık bir hayatta kalma öyküsü anlatıyor. Kitapta dünyamızın geçirdiği felaketi/felaketleri, insanoğlunun hayatta kalma mücadelesini ve uzayın keşfedilmesini okuyacağız gibi gözüküyor. En sonunda ise yedi kavimin, artık kendilerine bir yabanıl diyar olan, kadim yuvalarına Dünya'ya dönüşlerini göreceğiz.  Şimdiye kadar yazdıklarından farklı bir içeriği var kitabın. Diğer kitaplarındaki anlatım gücü olursa zevkle okunacak bir 880 sayfa! bekliyor bizi :)
 
Kitap Amerika'da 19 Mayıs'ta, İngiltere'de 21 Mayıs'ta satışa çıkıyor. Ciltli ve kindle baskıları mevcut olacak. Salı, Şubat 24, 2015

Şifre defteri 1 Milyon Elizabeth eder mi?

Alan Turing modern bilgisayar biliminin önü açan ve hatta Nazi Almanyasını dize getiren çok önemli bir bilim insanı. Nazi Almanyası diyorum çünkü belki de filmlerde, belki kitaplarda denk geldiğiniz meşhur, kırılmayacağı sanılan şifre makinesi Enigma'yı kıran ekipteki kilit isimi oydu. Sonuçta günümüzdeki pek çok gelişmenin temelinde bu kişi yatıyor. Aramızda kalsın Başar ve benle de arası iyidir hani.

Alan Turing'in yeni bulunan bir not defteri yakında açık artırmaya çıkacak. 56 sayfacık bu not defterinde Turing'in 1942 yılında Bletchley Park'ta Enigmayı kırma sırasında tuttuğu notların bir kısmı var. 13 Nisan'da New York'ta açık artırmaya çıkacak defterin tahmini değerinin 1 Milyon USD/GBP olduğu düşünülüyor. Bir defter bu kadar eder mi demeyin. Turing yaptıkları ve yol açtığı ilerlemeler sayesinde bugün pek çok teknolojik cihazı kullanıyoruz. Hiç bir şey olmasa Stross' tan öğrendiğimiz üzere büyü yapmak mümkün olmayacaktı :)


Bu arada Turing'in hayatını konu alan, Benedict Cumberbatch'ın oynadığı The Imitation Game filmini seyredebilirsiniz. Film bu yazı yazılırken Oscar'a adayı idi. Sonucu yayınlandığında öğrenmiş olacağız.

Pazartesi, Şubat 23, 2015

Murat Gülsoy ve Ayfer Tunç Diyaloglar 2

Daha önce bahsetmiştim. Yazarlar Murat Gülsoy ve Ayfer Tunç arada bir toplanıp kendi aralarında güzel söyleşiler düzenliyorlar. Diyaloglar adı verdikleri bu etkinliğin ikincisi 25 Şubat Çarşamba günü saat 19:00'da Saint-Michel Lisesi Jeanne d’Arc Salonu’nda gerçekleşecek. Benim gibi tembellerdenseniz daha sonra Gülsoy'un blogundan bu söyleşiyi izleyebilirsiniz. Yok ben gideceğim diyorsanız adres belli. Bu söyleşinin konusu Polonyalı yazar Bruno Schulz. Benim bildiğim bir yazar değil ama kendisi Kafka, Proust ve Musil gibi yazarlar ile anılıyor. Yazar ne yazık ki İkinci Dünya Savaşı sıranında Nazi işgali altındaki Polonya'da Naziler tarafından öldürülmüş. Pek çok eseri de kayıp. Dinlemeye, öğrenmeye değer.

Gizli Dosyalar yeniden mi açılıyor

X-Files bir dönem çoğumuzun nefessiz seyrettiğimiz diziydi. Mulder ve Scully'e her ne kadar ısınamasam da anlatılanlar beni büyülemişti. O dönemde benzeri çok azdı. Bir de bir türlü bitiremediğim bilgisayar oyununu hatırlıyorum. Sonuna kadar gelip günlerce süründükten sonra va geçmiştim. Dizi uzun zaman devam etti. Filmleri çekildi. En sonunda da bana göre sessiz sedasız sona erdi.

Son habere göre Fox TV diziyi tekrar canlandırmayı planlıyormuş. David Duchovny ile Gillian Anderson ile dizi için görüşmeler varmış. Belki o dönem ki başarısından, belki de çekilecek konular giderek azaldığından tekrar diziyi düşünüyorlar. Ne de olsa diziye çevrilecek çizgi roman, roman ve filmler giderek azalıyor. Sonucunu ileride görürüz.

Dark Horizons'dan

Pazar, Şubat 22, 2015

Kafayı kırmak

Eğer birbirini takip eden desenler aslında beynimizin farklı bir boyuta ulaşması için bir araç ise. Yüzyıllardır başta dini binalarda olmak üzere, pek çok yerde kullanılan bu desenlerin bir anlamı varsa. Benim pek sevdiğim Fibonacci yaşadığımız hayat için aslında bir şifre, bir kırma kodu ise. Hayatımızı, benliğimizi bir nevi kırarak farklı bir gerçekliğe, bu yaşamın altında çalışan ana, büyük yazılıma, esas gerçeğe ulaşabilirsek ne göreceğiz. İşte The Brain Hack bu soruları cevaplamaya çalışan kısa bir korku filmi. Gani gani de ödül almış. Ben bir hayli beğendim. Eğer korku, gerilim seviyorsanız izlemenizde fayda var. Bana biraz Event Horizon'ı hatırlattı. Hafiften de Lovecraft tadı var. Uzun demeyin izleyin. Vaktinize değecektir.Bu arada filmdeki görüntüler bir miktar rahatsızlık verebilir dikkat edin. Sara hastaları için başında bir uyarı var.

Cumartesi, Şubat 21, 2015

Uzayda her bulduğun deliğe girme

Interstellar konusunda pek çok yorum var. Biz de podcastte bir iki kelam etmiştik. Ağırlıklı olarak beğenilen bir film idi. Unspeakale Vault konuya farklı bir açıdan bakmış. Uzay tehlikeli tabii, dolaştığınız olay ufkunun ne olduğuna dikkat etmek lazım. Kimin ne açacağı belli olmaz.


Cuma, Şubat 20, 2015

Crom ölüleri say!

Conan'ı sevmeyen pek azdır. En azından erkekler arasında. Yıllar içerisinde romanları, çizgi romanları, filmleri, oyunları derken etinden, sütünden iyice yararlanıldı.Şimdi yeni bir Conan oyun haberi var. Modiphius Entertaintment yeni Conan oyununu duyurdu. 2D20 sisteminin kullanılacağı (Ne demek olduğunu unutalı yıllar oldu :p) büyü ve kılıca dayalı oyununa Ağustos 2015'te kavuşacağız. Conan ve Hiborya bir oyun için çok uygun bir ortam sağlıyor. Benden geçse de merak etmiyor değilim.


Haftanın Resmi

İtalya'dan Salvo Brullo Eski Mısır'dan bir uzaylı çizmiş. Halen piramitler hakkında şüphelerimiz bulunduğuna göre arkadaki uzay gemisinin içi de gayet mantıklı. Her şeyi geçtim. Bu resmi Paul'e benzediği için sevdim. Evolution baby!


Perşembe, Şubat 19, 2015

Denizin altındaki mahlukat ile Kung Fu Lebowski

Danimarka'da Animation Workshop öğrencileri ödev olarak klasik filmlerin tanıtım görüntülerini çizmişler. Fena olmamışlar. Öğrenci olduklarını unutmayalım. Aşağıda beğendiklerim denizin altında karşılaştıkları dehşeti anlatan istimpunk Yaratık ve Çin'de geçen bir Kung Fu Zen öyküsü Büyük Lebowski'nin görüntüleri var. Bu aralar Dude'u bir kez daha izlesem.

Çarşamba, Şubat 18, 2015

İstanbul'da Kafka Konferansı

Franz Kafka için Düşülke Yayıncılık ve Beylikdüzü Belediyesi'nin el ele vermesi ile İstanbul'da bir konferans düzenleniyor. 2015 Uluslararası Kafka Konferansı adı altında 8-9 Mart'ta Beylükdüzü Kültür Merkezinde olacak. Konferansın katılımcıları düşünür, yazar, felsefeci Ahmet Soysal, sosyolog, sanat sosyolojisi alanında önemli eserler vermiş, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Akay, kitapları İngilizce, Fransızca, Almanca başta olmak üzere onlarca dile çevirilmiş, çevirilmekte olan yazar Aslı Erdoğan, yazar, şair, pantomim ve marionette sanatçısı, Alengirli Mecmua ve Düşülke Genel Yayın Yönetmeni Janset Karavin ve Kafka üzerine çeşitli araştırmalar sürdürmekte olan Kafka Project kurucusu, yazar, tv yapımcısı, aktris, San Diego State University Adj. Prof. Kathi Diamant. Mesafeden dolayı konferans için Taksim, Kadıköy ve Bakırköy’den servisler kaldırılacak. Takvimlerinize işaretleyiniz. Daha detay bilgi Düşülke'nin sitesinde ve Radikal Kitap'ta. 
 

Deviant Art'tan EvJones'un Kafka çizimi

Salı, Şubat 17, 2015

Bir Sürrealist Ressam:Domenico GnoliEdward Gorey illüstrasyonlarını araştırırken tesadüfen rastladığım Domenico Gnoli'ye ait çizimlere gerçekten hayran kaldım. 1970 yılında 36 yaşındayken hayata gözlerini yuman bu başarılı sürrealist İtalyan ressam ardında çok da fazla eser bırakmamış maalesef. Eserlerine bakarken sahip olduğu muhteşem hayal gücüne, muazzam çizim yeteneğine gıpta etmemek mümkün değil. Ayrıca Youtube'da, bir galeride sergilenen eserleri hakkında kısa bir röportaj da buldum. Bu arada bazı  eserlerinin internetteki yerli ve yabancı birçok sayfada  Edward Gorey'e aitmiş  gibi servis edilmesi de beni çok üzdü açıkçası. 

Deadpool filminin çekimleri başlıyor

Deadpool daha tek kare çizgi romanını okumadan sempati duyduğum, birazcık araştırınca hastası olduğum bir çizgi roman karakteri. Tam bana göre gevşek ve lakayt. Bir süredir Deadpool'un filminin çekilmesi için bir koşuşturmaca, bir debdebe, bir dedikodu fırtınası devam edip duruyordu. Sonra çekilen test görüntüleri ortaya çıktı ki acayip eğlenceli idi. Tüm bu karmaşanın sonunda Deadpool sevenler muratlarına eriyorlar. Global News haberine göre film bu Mart ayında Ryan Reynolds ile Tim Miller yönetmenliğinde Kanada'da çekilmeye başlanacak. Filmi görmek için de Şubat 2016'ya kadar beklememiz gerekecek. Hadi bakalım.

Pazartesi, Şubat 16, 2015

Kadının Adı Yok


Margaret Atwood’a ait aynı isimli romandan uyarlanan The Handmaid's Tale’i (Kitabı Damızlık Kızın Öyküsü olarak çevrilmişti) izledim bugün. Distopik bir yakın gelecekte geçen filmin konusu beni ve hemcinslerimi oldukça ilgilendiriyor. İkiyüzlü orta sınıf ahlakının mimarı, kadını insan olarak değil farklı bir tür, hatta bir tür ticari nesne olarak gören, tüm bencilliği ve arsızlığıyla evrenin merkezine kendini yerleştirerek dışındaki tüm canlıları aşağılayan, köleleştiren ve  işkence eden günümüzde hüküm süren erkek egemen ahlakın daha da radikalleştiği bir dünyada geçiyor  Damızlık Kızın Öyküsü. Diğer zavallı  canlılar için günümüz dünyası bu kadar katlanılması zorken böyle bir dünyada yaşamak nasıl da korkunç olurdu diye düşünerek dehşet içinde titriyor insan. 

Şaka dediğin böyle olur

Japonya garip bir memleket. Bir arkadaşımın değişi ile onca yüzyıl el kadar adada bu kadar adamı bir arada bırakırsan toplu hezeyan kaçınılmaz. Bu ada koca bir akraba evliliği. Biraz sert bir yorum olsa da gerçek payı olduğunu kabul etmeliyiz. En ufak konuyu bile abartıyorlar. Saplantı hatta sapkınlığa varan işler yapıyorlar. Yine de bu kadar laftan sonra haklarını teslim etmeliyim. Adamlar oturmuşlar tam Japon işi bir şaka hazırlamışlar. Düşünün iş yerinizin camından bire bir boyutlarında bir Gundam size bakıyor ve yerler titriyor. Bunun için ekranlar, efektler, her şeyi yapmışlar. Sonuç çok gerçekçi ve komik. Dipnot olarak eklemeliyim bunun bir şaka değil, çekim olduğuna dair iddialar var. Hangisinin doğru olduğunu bilemiyorum. Japoncam çok zayıf.

Hitit Güneşi Podcast Bölüm 91 - Picocon #32 ve Cory Doctorow: Dijital haklarınız

Londra Imperial College'in Bilim Kurgu  ve Fantazi Topluluğu ICFS, 32. Picocon'la insanları eğlendirdi bu haftasonu.

Onur konuğu Cory Doctorow, dijital haklar konusunda son derece güzel bir konuşma verdi. Hitit Güneşinde yayınlama izni verdiği için teşekkür ederiz.

'DRMlerinizi kırmak hakkınız!
Linklere gelelim! RSS'den indirmiyorsanız zıplama çizgisinin hemen ardında!

Pazar, Şubat 15, 2015

Tutli-Putli Hanım'ın gündüz düşleri

Murat Gülsoy hem ders veren hem de kitap yazan edebiyatçılardan. Boğaziçi Üniversitesinde öğretim görevlisi. Yaratıcı yazarlık üzerine çalışmaları, kitapları ve atölyeleri var. Ayrıca takip ettiğim bir blogu ve daha önemlisi Diyaloglar adında, pek sevdiğim Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi kitabının yazarı Ayfer Tunç ile yaptığı söyleşiler var. Bu söyleşileri canlı izleme imkanınız olduğu gibi benim gibi tembel bir beyaz yakalı iseniz Gülosy'un blogundan youtube marifeti ile de seyredebilirsiniz. Tavsiye olunur.

Gülsoy blogunda 2007 yılı mahsulü Chris Lavis ve Maciek Szczerbowski’ye ait tek kare canlandırma paylaşmış. Bu güzel canlandırmada diyalog olmadan kişilerin envayi çeşit duygusu anlatılmış. Kesinlikle izleyiniz. Bana güvenmiyorsanız Murat Gülsoy'a güveniniz.

Gizli Kahraman:Rene Carmille


Hacker kelimesi her ne kadar günümüz için hoş bir anlam ifade etmese de,  tarihin ilk hacker’ı olan Rene Carmille üstün ahlak sahibi bir insandı.  Derin istatistik bilgisine sahip bir teknisyen olarak 2. Dünya Savaşı yıllarında Fransız Ulusal İstatistik Servisi’nde çalışan Carmille, aynı zamanda ajan olarak Fransız Direnişine hizmet ediyordu. 1944 yılının Şubat ayında Nazilerce tutuklanarak gönderildiği Dachau kampında 25 Ocak 1945 yılında hayata gözlerini yummuştur. “Kimse ruhunu kontrol edemez, çünkü ruhun yalnızca Tanrı’ya aittir” sözünün de sahibi olan bu üstün insan, gördüğü tüm işkencelere rağmen Fransız Direniş Hareketine dair sahip olduğu bilgileri asla ifşa etmemiştir. Aşağıda yer alan 2010 yılı yapımı  “Interregnum” isimli animasyon, Rene Carmille’in kahramanlık hikayesini anlatmaktadır.

Cumartesi, Şubat 14, 2015

Dev gibi bir düello

Watch 60 of Cinema's Greatest Duels in One Epic Sword-Fight Supercut
Clara Darko oturmuş sinema tarihinin en gösterişli ve unutulmaz kılıç dövüşlerini keserek tek bir dövüş olarak  birleştirmiş. Aklınıza gelecek çoğu dövüşü bulabilirsiniz. Etkileyici görüntüler oluşturmuş Darko. Hemen aşağıda.

Cuma, Şubat 13, 2015

Skyrim Fallout'a karşı

Fallout'u çok severim. Özellikle de Brian Fargo sürümlerini. Gerek ortam, gerek tipler, gerek teknoloji çok lezzetlidir. Her oynadığımda tadı damağımda kalmıştır. Skyrim ise fazla oynayamadığım ama eğlendiğim bir oyundu. Genel olarak oynamayı beceremediğimi de eklemeliyim. Neyse Andrew McMurry oturmuş her iki oyunun esas karakterleri olan Vault Boy ile Dovahkiin'i kapıştırmış. Ortaya eğlenceli görüntüler çıkmış. Araya da oyunlardaki saçmalıkları serpiştirince de daha da güzel olmuş. Buyrunuz.

Haftanın Resmi

Patrick Rosander Yıldız Savaşlarının klasik açılış sahnesini, yani Stromtrooperların gemiyi basmalarını, Japonya'nın klasik samuray dönemi olarak yorumlamış. Hoş bir bakış açısı olmuş. "Çalınan planlar nerede?"


Perşembe, Şubat 12, 2015

Robotları Koruma Derneği Açılsın!

Yine bir sabah, yine robotlara yapılan işkencelerin kayıtları nette.Buna ne zaman dur diyeceğiz? Ne zaman örgütlenip robotların hor görülmesini engelleyeceğiz?

Unutmayın, eğer robotlara iyi davranırsanız Skynet iktidarı ele geçirdiğinde sizi canlı bırakma ihtimali var. Eğer kötü davranırsanız hatırlamanız gereken bir şey var: Robotlar filden daha iyi hafızaya sahiptir. Bir sabah kapıyı açtığınızda Terminatör ile yüz yüze gelebilirsiniz!

Benden uyarı!

From Hell filmden sonra dizi oluyor

Başarılı filmlerin dizisinin çekilmesi konvoyuna From Hell/Cehennemden Gelen de katıldı. Alan Moore'un aynı adlı karanlık ve lezuzatlı çizgi romanından uyarlanan filmin FX kanalınca dizisi için bir çalışma var. Fakat Kasım'da okuğum bu haberden sonra yeni bir şeye denk gelmedim. Açıkcası ilk başta umduğumu bulamasam da giderek ısındığım gibi Constantine gibi örneklerin artmasında fayda var. Bir ara üşenmeyip 12 Maymun'a da bakmalıyım. Neye benzediği hakkında halen bir fikrim yok.

Çarşamba, Şubat 11, 2015

Açık Kaynaklı Animasyon:Sintel

   
 Daha önce yayınladığım “Elephants Dream” isimli animasyon gibi açık kaynaklı bir film olan “Sintel” de açık kaynaklı 3D modelleme uygulaması "Blender"  ile aynı stüdyo tarafından üretilmiş. Yitirdiği yavru ejderhanın izini sürmek için  Ejderhalar Ülkesine yolculuk eden Sintel isimli genç kızın hikayesinin anlatıldığı animasyon oldukça dokunaklı. Fimin prodüktörü Ton Roosendaal Hollandaca bir kelime olan Sintel’i bir blogda şöyle açıklıyor:


   “Sintel, kor haline gelmiş metal ya da kömürdür. Parıltılar saçarak yanar, yanar ve nihayet küle dönüşür.”

Stan Lee ile çizgi roman üzerine

Stan Lee (Ne diyeyim hemen hemen her şey) ve Roy Thomas (The Avengers, Conan, Ghost Rider, vs vs), Kevin Smith ile birlikte Marvel'ın 75. yılında çizgi roman ve film uyarlamaları hakkında bir söyleşi yapmışlar. Güzel, uzun ve ilginç bir söyleşi olmuş.

Salı, Şubat 10, 2015

Cabin in the Woods'daki göndermeler

Seç, beğen, al
Cabin in the Woods Hitit Güneşi tayfaasının pek sevdiği, eğlenceli ve zekice filmlerden biridir. Joss Whedon'un elinden çıkan nadide bir eserdir. Aşağıdaki görüntülerde filmdeki klasik korku filmlerine yapılan sayısız göndermeleri anlatıyor. Tabi ki yakalayabildiklerini. İzlerken bir kez daha filmin ne kadar lezzetli olduğunu hatırladım. Afiyet olsun.

Pazartesi, Şubat 09, 2015

Nostradamus ve Yıldız Savaşları

Nostradamus herkesin bildiği, hakkında pek çok iddia, yorum, gizem ve teorinin olduğu bir kahin. En azından kahin olduğu söyleniyor. Söyleniyor diyorum çünkü yazdıklarından pek çok sonuç çıkartmak, yaşadığımız pek çok olay ile ilişkilendirmek mümkün. Fakat hepimiz yanılıyoruz. Bu büyük adam aslında bize gelecekten değil geçmişten bize haberler veriyordu. Hem de uzak, çok uzak bir galaksiden. Kanıtlar hemen aşağıda. Yalnız kötü çevirimden dolayı beni mazur görün. Bir Yiğit değilim tabii.

Pazar, Şubat 08, 2015

Asla yabancılarla konuşma

Yabancılar/Strangers daha önce 3B sanatçısı olarak pek çok filmde çalışmış olan Eric Lehmann'ın kendi başına çalışmaya başladıktan sonra çekmiş olduğu ikinci kısa film. Bir 3B sanatçısı için az görselli, anlatımı güçlü olan kısa filmler çekiyor Lehmann. Bu kısa filmde ukala, sinirli, kibirli ve etrafındakilerle birlikte yemeğe çıktığı hanımefendiyi kıran, bir adamın sabaha evinde garip yabancılar ile uyanmasını anlatıyor. Maskeli bu yabancılar onun limitlerini değişik şekillerde test ediyorlar. İzlemeye değecek bir kısa film.

Sainkho'dan "Digital Mutation"     Kuzey Moğolistan’ın Tuva Bölgesi’nde doğan Sainkho Namtchylak favori müzisyenlerimden.  Geleneksel Tuva müziği Khöömei’yi (müziğin arka planından gelen o acaip sesler Sainkho’nun gırtlağından çıkıyor) Avant-jazz  ve elektronik müzik ile harmanlayan Sainkho’nun  “Digital Mutation” isimli  şarkısı aşağıda yer alıyor. 

Haftanın resmi: Plug'dan sahneler

David Levy'nin kısa filmi Plug'dan daha önce bahsetmiştik.

Concept Ships'ten Plug'un uzun metraj film çalışması resimlerini arakladım sizler için.

Dikkat! Fazla yaklaşırsan yanarsın!

Gravity'de daha heyecanlı bir iniş vardı galıba...

 Plug'un gelişimini Feysbuk'tan da takip edebilirsiniz. Ben sonucu merakla bekliyorum!

Cumartesi, Şubat 07, 2015

Saqqara Kuşu ilk model uçak mı?   
       Mısır’ın Saqqara Bölgesinde 1898 yılında bulunan Pa-Di-İmen mezarındaki kazılarda ortaya çıkan Saqqara Kuşu’nun Milattan Önce 200’lü yıllarda yapıldığı tahmin ediliyor.

Perşembe, Şubat 05, 2015

Yıldız Savaşları: Şimdi Sapporo'da olmak vardı...

İngiltere'deki iki santim kardan bıktım, şimdi Japon'un Sapporo adasında olmak vardı yahu!400 Japon ordusundan gönüllü erin emeği, Yıldız Savaşlarındaki kötü adam Darth Vader ve yandaşları. 3500 ton karı yığıp bu hale getirdikleri bu kardan yapılmış heykel bu güne kadar yapılan en büyüğü imiş.

Orjinalde İnternational Business Times'da görmüştüm ama onların videosunu sayfaya koymak mümkün olmadı, Youtube'dan Katto Redlovetree rumuzlu arkadaşa teşekkür ederiz!

Haftanın resmi: Yıldız Savaşları

Imgur'da Lucas Arts artistlerinin concept çizimlerini buldum.

'Chewie, Pruttanian anahtarı nerede?'


'Kim osurdu, hadi, utanma, kızmayacağım! Tam İmparator inmeden böyle kokutulur mu ortalık?'

Dahası da var! Zıplamadan sonra...


Çarşamba, Şubat 04, 2015

Taht Oyunları Minecraft'te

Minecraft'i hiç oynamadım. Neye benzediğini bilmem. Oynayan bir iki arkadaşım vardı. Ondan da emin değilim. Tek aklımda kalan koca pikselleri ile çizimleri. Ancak bu oyunun sayısız oyuncusu olduğu ve kocaman bir dünyaya sahip olduğu bir gerçek. Yeni sezonu yaklaşmakta olan Taht Oyunları için Minecraft'ta Westeros yaratmışlar. Maşallah bir hayli de uğraşmışlar.

Pazartesi, Şubat 02, 2015

Başarılı bir Türk çizer: Melike Acar


Eserlerini uzun süredir büyük bir beğeniyle takip ettiğim yetenekli Türk çizer Melike Acar’ın 2011 yılında Marvel için yaptığı “skeç kart” çizimlerine ait bazı örnekler aşağıda yer almakta.  Ayrıca takip ettiğim kadarıyla James Hetfield, 2013 yılında Acar’ın çizimlerini instagramda keşfetmiş ve ondan  Metallica için de bir şeyler çizmesini rica etmiş idi. Marvel dışında DC Comics, Rittenhouse, Upper Deck, Breygent gibi dünyaca ünlü pek çok şirketle çalışan Acar’ın başarılarının devamını diliyorum.