Cuma, Ağustos 31, 2012

Sahaf Festivali başlıyor!


Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen Sahaf Festivali 25 Eylül'de başlıyor. Tepebaşı'nda olacak festival 14 Ekim'e kadar devam edecek. Festivalde kitap haricinde dergiler, yazılar, eski fotoğraflar, filmler, tiyatro afişleri, nadide levhalar, mektuplar, kartpostallar ve özel koleksiyonlar da olacakmış. Duyduk duymadık demeyin!

http://www.sabitfikir.com/haber/sahaf-festivali-25-eylulde-basliyor
http://www.ntvmsnbc.com/id/25376356/

Haftanın Resmi

Bu hafta bir hayli öyküleri, konuları karıştırmaktan bahsettim. Resim olarak Yıldız Savaşları ve diğerleri hakkında bir çizim var. Geek Tyrant sağ olsun resimleri toparlamış :)

Aşağıda dahası da var,

Perşembe, Ağustos 30, 2012

Total Recall 2.0

 
Hakan gelmesin deyip duruyordu ama en sonunda Total Recall 2.0 geldi. Biraz gecikmeli de olsa gidip izledim. Hakan'a katıldığım yerler olmakla beraber haksızlık edilmemesi gereken yerlerde var. Aslında karışık duygular içerisindeyim denebilir. Ya da üstüm de açık kalmış olabilir.

Total Recall Paul Verhoeven ve P.K. Dick'in hastalıklı zihni birleşince ortaya çıkan ütopik bir bilim kurgu filmiydi. Hareket vardı, ütopya vardı, alt metinler vardı, mutantlar vardı, mizah vardı ve hatta ikiden fazla göğüs vardı. Bir taraftan Arnold etrafta koşturup kötü adamları haklarken, arkada Mars'a tıkılıp kalmış, en temel haklardan biri olan nefes alma özgürlükleri bile olmayan mutasyona uğramış bir sınıfın hayatta kalma mücadelesi vardı. O dönem için zekice film hileleri vardı. Bir çok beklentimizi karşılıyordu. Sonuna bir de uzaylı ırk da eklemişlerdi.

Çarşamba, Ağustos 29, 2012

Yüzüğün Efendileri

Mordor'un yolları taştan

Pazartesi öykülerin harmanlanması, metinlerin değiştirilmesi üzerine yazmıştım. io9'da Yüzüklerin Efendisi'nin farklı yazarlar tarafından yazılsaydı neye benzeyeceğine dair bir bağlantı buldum. En detaylısı ve uzunu, çok da normal olarak Ayn Rand için olanı. Aşağıda bağlantıları ve bir kaç örnek var. Bir kısmı pek eğlenceli :)

Salı, Ağustos 28, 2012

Tai Chi 0, İstimpunk tayi çi filmi


Tai Chi 0 görselliği ve vurdulu kırdılı görüntüleri bir hayli albenili bir istimpunk - dövüş filmi. Üç boyutlu çekilen filmi sinema salonunda seyretmek eğlenceli olacak gibi. Ama hikayesi için aynı şeyleri söyleyemeyebilirim. Karar sizin tabii.

Pazartesi, Ağustos 27, 2012

Kitap indirmek, öyküleri birleştirmek ve tekrar yazmak üzerine

China Mieville

Geçenlerde acele edip e-kitaplar ve ücretsiz indirilmesi hakkında bir şeyler karalamıştım. Hakan sağ olsun yeni okumaya başladığım yazar China Miéville'in Edinburg İskoçya kitap fuarında söylediklerini gönderdi. Yazar internet, metinleri tekrar yazılması ve değiştirilmesi hakkında kesin yorumlar yapmış.

Pazar, Ağustos 26, 2012

Iain M. Banks - Use of Weapons

Galiba bu kitabı ilk defa Kozan'dan alıp okumuştum. Nasıl eline geçti hatırlamıyorum, benim ona Iain M. Banks ve Consider Phlebas propagandam mı oldu, yoksa o farklı yerden keşfetti de sonra tanışınca farkettik benzer zevkleri, hiç aklımda kalmamış. Ancak kafası strateji oyunlarına ciddi basan Kozan'ın favori romanlarından birisi olduğunu kimse inkar edemez. Hayli bir süre email takma ismini bile bu kitaptan alıyordu, hala kullanıyor mu emin değilim ne yazık ki. Belki ben propogandasını yaptım Kozan'a, belki başkaları ona önerdi biz tanışmadan önce ancak biz hayli kişiye Banks ve Kültür propogandası yaptıydık beraberce.

1990 tarihli olarak Banks'ın sekizinci yayınlanmış eseri olsa da (M.'sizleri de dahil ediyorum listeye), yazar olmaya çalışan Banks'in ilk yazmaya kalkıştığı bir romana dayalı - her ne kadar ondan sonra üstünden güzel bir şekilde balyozla geçilip hikaye adam edildiyse de. Haliyle bir 'ilk roman' olarak ele almak pek akıl işi değil ancak üstünde hayli düşünmüş olduğu bir gerçek.

Devamı aşağıda... Hop hop!

Cumartesi, Ağustos 25, 2012

Rad Bradbury artık Mars'da


NASA meraklı kedisinin Mars'da iniş yaptığı bölgeye yeni kaybettiğimiz Rad Bradbury'nun ismini verdiğini açıkladı . Artık bölge 'Bradbury Landing' (Bradbury iniş alanı) olarak anılacak.

Bradbury Landing

NASA 'nın Mars keşif programı yetkilisi Michael Meyer, Ray Bradbury'nin yüzlerce öyküsü ve yaklaşık 50 romanıyla ölümsüzler arasına girdiğini, kitaplarından ilham aldıklarını, Mars Yıllıkları'nın Curiosity 'ye ilham verdiğini ve Mars'da bir yaşam biçiminin mümkün olabileceği düşüncesini akla getirdiğini belirtti. (Sabit Fikir)

İhsan Oktay Anar - Yedinci Gün


İş, güç, tatil derken hatti zatında ayakta uyumuşum. En sevdiğim yazarlardan İhsan Oktay Anar'ın son kitabı "Yedinci Gün" İletişim Yayınlarından çıkmaz üzereymiş ve benim dünyadan haberim yokmuş. Velhasıl benim atlamamdan daha da önemlisi önce 3 Eylül'de çıkacağı duyurulan kitap bugün satışa sunuldu. Daha çıkıp bakamadım ama eminim ki tüm kitapçılara bol sayıda ulaşmıştır. 

Cuma, Ağustos 24, 2012

Haftanın Resmi

Cat Staggs DC Comics' ve Lucas Arts'a çizim yapan bir şahsiyet. Kendisinin pek güzel Yıldız Savaşları propaganda afişleri var. Aslında diğerleri daha güzel ama baskıları bittiği için resim olarak paylaşmak zordu. Bu da güzel ama diğerlerini sitesinde bulabilirsiniz. Endor'un topları.






Perşembe, Ağustos 23, 2012

Terry Pratchett - Snuff

Sir pterry'nin kitaplarını hem heyecan hem korku ile okuyorum. Bazı kitapları olağanüstü komik ve eğlenceli iken bazıları sadece iyi olabiliyor. Henüz çok kötü bir eserini okumadım ama Monstrous Regiment herhalde o kategoriye aday olabilir.

Herneyse, Snuff çıktığında ciltli fiyatına bakıp 'oha çüş, kusura bakma ben seni zengin etmeyeyim' diyerek karton kapak halini önceden sipariş etmiştim Amazon'dan. Geldi kitap, listemde bir süre durduktan sonra tekrardan bir gün Witches Abroad okuma gazı olup bitirdikten sonra 'yahu şu kitaba bir baksam iyi olacak' diye giriştim. Sonuçta kitap neredeyse bir sene önce yayınlandı, bir ara el atmak lazım değil mi?

Giriş o giriş. Londra'nın, pardon, Ankh-Morpok'un gece bekçilerinin komutanı Vimes, patronunun ve eşinin zoruyla bir tatile gitmekte. Hiç de gidesi yok. Tatile gidilecek yer de şehirden bir elli kilometre uzaktaki eşinin atalarından kalma malikanesi. Oh oh! Kendisini tümüyle işçi sınıfından gören Vimes, evlilik ve işi sayesinde şövalyelik ünvanını almış ve Ankh-Morpok'un en zengin insanlarından birisi olmasına rağmen durumundan hiç mutlu değil.

Devamı aşağıda...

Pazartesi, Ağustos 20, 2012

Project Gutenberg, ücretsiz e-kitaplar ve yasağın hazzı üzerine

Bir dönem library.nu(nu neresi halen meçhul) sağ olsun neredeyse canımın istediği tüm kitapları e-kitap şeklinde bulabiliyordum. En sonunda ve ne yazık ki normal olarak site kapandı. Ben ve benim gibi bedava kitap peşinde koşan pek çok kişi avucunu yaladı. Böylesi ücretsiz ya da emeğin karşılığı ödemeden kitap indirmenin ne kadar etik olduğu ise başka bir konu. Bunu başka bir gün tartışırız. Bunları yazmamdaki neden pek sevdiğim bilim kurgu ve fantezi sitesi SF Signal'ı gezerken denk geldiğim Cory Doctorow'un ücretsiz kitapları. 


Bilmeyenler için belirteyim SF Signal düzenli olarak ücretsiz olarak indirilebilen öykü ve kitapları paylaşıyor. Bunlar genellikle yeni yazarların öykü ve kitaplarını okurlarla buluşturabilmek için kullandıkları bir araç idi. Veyahut ben öyle sanıyordum. Bugün Doctorow'un kitabı ile karşılaşınca bir hayli şaşırdım. Project Gutenberg'de Doctorow'un 13 adet kitabı var. Yanlış hatırlamıyorsam yazarın kitaplarını internetten paylaşmak gibi bir alışkanlığı var. Ancak işin komik tarafı ise bu kitapların indirilme sayıların çok düşük olması. Bilinen bir yazar için bu adetler bana bir hayli düşük geldi. Belki de farklı kaynaklardan çok daha yüksek indirme sayıları vardır. Bana ilginç gelen kısım ise yasaklanmış ya da istenmeyen suretlerin indirilme adetleri ve cazibeleri. Sanırım çoğumuz kolaya kaçıyoruz. Kolaya kaçak demişken ben de kolaya kaçıp kitap indirme rakamları hakkında veri hiç aramadan ahkam kesiyorum. Uzun lafın kısası Gutenberg Projesi ve SF Signal gibi kolayca kitap indirebileceğimiz adresler de mevcut.

Pazar, Ağustos 19, 2012

Cloud Atlas'tan İlk Görüntüler


Cloud Atlas İngiliz yazar David Mitchell'in 2004 yılında yazdığı ve bir hayli ses getiren romanı. Roman Britanya Kitap Ödülünü kazanırken Booker, Nebula ve Arthur C. Clarke ödüllerine de aday gösterilmişti. Ne yazık ki halen tembelliğimi yenip okuyamadım. Ancak benim gibi tembeller için en sonunda filmi geliyor. Kitabı beyaz perdeye taşıyanlar ise meşhur Wachoski kardeşler ve Run Lola Run'ın yönetmeni Tom Tykwer. Kadro da bir hayli zengin. Tom Hanks, Hale Berry, Hogu Weaving, Susan Sarandon, Hugh Grant vs vs.

Cumartesi, Ağustos 18, 2012

Amazing Stories geri döndü Hemi de dijital!

Amazing Stories en eski bilim kurgu dergisi. Ancak yıllardır bilim kurgu öyküleri yayınlayan dergi yayınını 2005 yılında durdurmuştu :( Bu sene iyi haber var. Artık dergi e-zine olarak yayınını sürdürecek. İşin güzel kısımlarından biri de artık basımın getirmiş olduğu yer kısıtı da olmayacak. Bundan böyle daha fazla öykü yayınlayacaklarmış. Amazon'dan dergiyi satın almak mümkün olduğu gibi DRM'siz yayınlanacak. Bize düşen de alıp okumak.

Biz uyurken bizi haberdar eden Koray Löker'e teşekkürler :)

Haberin Kaynağı:

http://www.the-digital-reader.com/2012/08/13/amazing-stories-celebrates-e-zine-relaunch-by-offering-free-issue/?utm_source=twitter&utm_medium=twitter-publisher-main&utm_campaign=twitter#.UC-HnKM6PZB

Michael Jackson'ın Kökenleri


Black Dynamite Spawn'da Al Simmons'ı oynayan Micheal Jai White'ın yazıp yönettiği blaxploitation (ben de burada öğrendim ne olduğunu)ve 70'leri tiye alan bir macera komedi filmi. 2009 yılında çekilen filmi 2011 yılında Adult Swim tarafından yayınlanmaya başlayan çizgi film izledi. Yiğit sağolsun bu absürt çizgi diziyi bana önerdi. İlk bölümünde Michael Jackson'un yeteneğini, dansını, tipini ve davranışlarının nedenini çok güzel anlatmışlar :)


Cuma, Ağustos 17, 2012

Perşembe, Ağustos 16, 2012

Banks ve Silahların Kullanımı ve nasıl yazıldığı hakkında...

Iain M. Banks'ın Use of Weapons romanı, kendisine ilk denk geldiğim ve hala en favori romanlarımdan olan Consider Phlebas'tan sonra en sevdiğim ikinci Banks kitabıdır.

Paralı asker Zakalwe'nin Kültür ile ikişkisi, Kültür'ün diğer toplumlarla işilkisi ve Zakalwe'nin geçmişindeki ilişkileri içeren, macera ve heyecan dolu bu roman uzay-operası tarzının en mükemmel örneklerinden birisi.

Birkaç hafta önce Gardiyan gazetesinde İain M. Banks amcamız oturup bu kitabı nasıl yazdığını bir anlatmış. İlginç bir geçmişi var ve okuduğumuz halinin varlığını yine favorilerimden Ken MacLeod'a borçlu olduğunu tekrar hatırlatıyor.

Bir okuyunuz.

Çarşamba, Ağustos 15, 2012

Güle güle Paslanmaz Çelik Sıçan

Harry Harrison'u bu gün kaybettik... Başımız sağola. Galaktik Kahraman Bill'den tutun Kaygan Jim'e kadar bir sürü karakteriyle bizi neşelendirmişti. Gidiniz bir daha okuyunuz.


Zevkler ve renkler

Parmak arası?
Gençken ilk kez saçımı uzatmaya başladığımda ya da kulağımı deldirdiğimde veyahut bir kez daha kulağımı deldirdiğimde hatta ve hatta 90 yılların başında Ankara'da şortla dolaştığımda bana söylenenleri ve tavırları halen hatırlıyorum. Büyüklerim ve hayata benden farklı bakanların görüşleri neredeyse ortaktı. Uzlaştıkları nokta ise yaptıklarımın ne kadar gereksiz, yakışıksız ve çirkin olduğu idi. Ancak bugün için bu anlatıklarım gayet normal, sıradan ve hatta sıkıcı. Bütün bu bizim zamanımızda İstiklal'e şapkasız çıkılmazdı muhabbetinin gayesi zamanın ve kültürlerin görüşünüşe ne kadar farklı yaklaştığına girizgah yapmaktı.

Pazartesi, Ağustos 06, 2012

Meraklı kedi!

NASA'nın Meraklılık isimli (Curiosity) roveri Mars'a inmeyi başardı! Bana Soho'da bi japon lokantasında yemek ısmarlamaya maloldu bu başarıları çünkü kesinlikle son derece garip bir sistemle iniyordu bu cihaz. Neredeyse bir araba kadar büyük ve ağır olan bu rover sayesinde Mars'ta yine iki tane taşıt var dolaşan!

Umarım Douglas Quaid ile burun buruna gelirler!