Salı, Ocak 31, 2012

No Robots

No Robots, Kimberly Knoll and Yunghan Chang tarafından yapılmış insanlık, önyargı, ırkçılık ve yasaklar üzerine çok güzel bir kısa çizgi film.

Pazartesi, Ocak 30, 2012

Ben kimsenin kuklasi değilim!

Ah Farscape ah. 2000'li yılların en sevdiğim bilim kurgu dizisi olmaya devam ediyor. Bilgisayarla özel efekt yerine olabildiğince kukla gibi temelde basit ama gerçekçi bir görüntü yaratmayı başardıkları için karakterler tümüyle inanılır. Üstüne son derece başarılı bir ses aktörlüğü de eklenince, Dominaar Rygel'in gerçekçiliğine inanmamak mümkün değil. Basın ve bir videoya bakın!

İki Yazarın Sohbeti

Son yıllarda fantastik kurgu okuyabiliyorsam muhtemelen bu birazdan bahsedeceğim iki yazarın bunda önemli etkileri olmuştur. Aksi takdirde birbirini kopyalayan bir elf, bir cüce ve bir insan yola çıktıklar tarzı anlatım bana yetti. İllaki isimlerinin elf, cüce olması şart değil. İsimlerine ne derseniz deyin ama kendi fantastik dünyamı yarattım diyen herkesin yaptıkları nadiren Tolkien'den ayrışabiliyor.

Pazar, Ocak 29, 2012

Yine Yeni Yeniden Sandman


Bu ayın başında DC Comics'in kardeşi Vertigo The Annotated Sandman serisinin ilk cildini piyasaya çıkardı.

Cumartesi, Ocak 28, 2012

Abraham Lincoln'ün Karanlık Yüzü mü Yoksa Zırva mı?

Seth Grahame-Smith'in romanı Abraham Lincoln The Vampire Hunter adlı romanı filme çekiliyor. İlk görüntüleri de yayınlanmış. Kitap çıktığı zaman reklam için çekilen fragman en sonda.

Cuma, Ocak 27, 2012

Dungeons and Dragons ve Ben


Sanırım ilk kez AD&D oynamaya başladığımda sene 1991 idi. Bizim için büyülü bir dünyaydı. O zaman birinci baskı ve ikinci baskı karışık oynuyorduk. Bazı bilgiler ve kurallar tamamen kulaktan dolma ve karma idi.  

Haftanın Resmi

Iron Sky


Perşembe, Ocak 26, 2012

Podiobooks ve İnternetten bedava sesli kitap indirme

Podiobooks.com'un logosu
2004 sonları civarı ilk defa podcast olayı ortaya çıktığında bir takım insanlar yazdıkları hikayeleri, romanları kendileri okuyup yayınlamaya başladılar. Bir dinleyici olarak hemen bu olaya atlamıştım ancak yazarları teker teker takip etmek zor oluyordu.  Podcast olayı çok hızlı patladı ancak podcast üzerinden kitap yayınlamak düşündüğünüzden de eski bir olay.

2005 başları civarı bir gün Slice of SciFi dinlerken galiba Evo'nun yeni bir projesinden bahsettiler. Slice of SciFi tayfasının o zamanki kadrosundan Evo Terra'nın yarattığı Podiobooks.com, çok yardımcı oldu. Aniden bir çok yazara birden ulaşabileceğiniz bir merkezi site olarak hizmet vermeye başladı.

Iron Sky Geliyor!

 
Benim dört gözle beklediğim Nazi - Bilim Kurgu filmi "Iron Sky"'ın premiyer tarihi sonunda açıklandı. Bir süredir montaj aşamasındaki bütçe sorunlarını çözmek için uğraş veren ekip, en sonunda gerekli parayı da denkleştirdikten sonra filmi tamamlamışlar.

Çarşamba, Ocak 25, 2012

Kudemanın Acelacayip Söylenceleri


(Unspeakable Vault'a teşekkurler!)

Uzaylılar Neden Bizi Değil de Şehirlerimizi Yiyorlar


Universe Today sitesinde silikon bazlı uzaylıların yemek terciherli üzerine bir yazı yayınlamış. Bruce Dorminey karbonsuz astrobiolojiyi kullanarak bu zevksiz uzaylıların bizim gibi lezzetli yemekler duruken gidip aptalca şehirleri yediklerini incelemiş. Ne yalan söyleyeyim özetlemeye üşendim. Vakit dar, halen iki şehirde yaşıyorum. Uzun lafın kısası yazının tamamı burada:

Salı, Ocak 24, 2012

Lacivert Kadife Ceket


Koray Özer aslen bir Fizik Mühendisi. Ama aynı zamanda Türkiye Bilişim Derneği'nin yayımladığı Bilişim Dergisi'nin yayın yönetmeni. Şiir, öykü ve popüler bilim yazıları var. Özer 2009 yılında Lacivert Kadife Ceket öyküsü ile Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması'nda birincilik ödülünü kazandı. Öykü ile aynı adlı kitap Özer'in dört öyküsünü içeriyor.

Tembel Jedi

Tembellik Jediların da hakkı :)

Pazartesi, Ocak 23, 2012

Kudemanın Acelacayip Söylencileri(Unspeakable Vault'a teşekkurler!)

Ruhunuzu Kurtarın, Taht Oyunları İzlemeyin


Christwire tutucu Amerikalı Hristiyanlar ile hafiften dalga geçen bir site. Özellikle de homofobik tutumları ve çocuk tacizleri üzerine gidiyor. Christwire bu sefer bunu yaparken Taht Oyunlarının ne kadr uygunsuz olduğundan dem vurmuş.

Pazar, Ocak 22, 2012

500. yazı

Az öncekiymiş. Harbiden. Nice yüzlere, sonra binlere, sonra onbinlere. Umarım o zamana kadar ben yazmayı ögrenirim EnT'ten...

Aşk, Süpergüçler, Biraz Voltaj ve Bir Kısa Film: Electroshock

Fransız işi bir kısa çizgi film. Süper güçlere sahip olman, onları kullanabileceğin anlamına geliyor mu?

Cuma, Ocak 20, 2012

Haftanın resmi: Peter ve Spidey, Calvin ve Hobbes.

Mash-up denilen olay bazen (esasında ender diyeceğim var ama) süper sonuçlar çıkartıyor.

Ent Efendi'nin gözüne çarpmış Io9'da. Kendisi efendi bir memur olduğu için hayran kalıp sizlere iletmek bana düşmüş.

Bakınız neylemiş DeviantArt'tan Ninjaİnk arkadaşımız!

Hey Peter! Dikkat! Simbiyot Saldırıyor!

Daha da bi sürüsü ve benim fikirlerim ayrımda sonra! Basınız! Hadi!

Cubecraft - renkli yazıcı, makas ve zamk ile eğlence

Makasla ve zamkla aranız iyiyse, çocukluğunuza dönmenizde yarar var.

Cubecraft bir ya da iki A4'e renkli yazıcı ile basıp kesip yapıştırıp kağıttan oyuncak yapabileceğiniz tasarıları bedava dağıtan bir site. 

Çarşamba, Ocak 18, 2012

Berserk’in Filmi Geliyor!


Berserk’ten çeşitli defalar burada bahsetmişimdir. Enazından podcastlerde sayıklamışımdır. Berserk, Kentaro Miura’nın Ortaçağ Avrupasında geçen bol kanlı, acımasız ve bir hayli hastalıklı sayılabilecek (hastalıklı ben de olabilirim) fantastik mangası. Daha önce 23 bölümlük bir çizgi filmi çekilmişti. Pek bir şeye benzemiyordu. Şimdi ise animesi geliyor.

Salı, Ocak 17, 2012

2012 Yılı FilmleriGözüken o ki, 2012 yılında pek bilim kurgu ve fantastik film seyredeceğiz. Bu blogun huysuzu olarak hepsinin dişe dokunur olacağına ihtimal vermesem de film sayısı pek çok. Elbet bizi mutlu edecek çalışmalar olacaktır.

Pazartesi, Ocak 16, 2012

Eğer Ünlü Yazarlar Alacakaranlık Serisini Yazsalardı

Bana kalsa kim olursa olsun yazmasın kardeşim. Gerekli bir kitap serisi olarak görmüyorum Alacakaranlığı. Sevenler kırılmasın, bozulmasın. Lizzie Stark adlı bir hatun kişi blogunda bu seriyi başka yazarlar yazsa idi neye benzerdi diye kafa yormuş. Bu şekli ile hoşuma gitti.

Pazar, Ocak 15, 2012

Boing Boing ve Robert Anton Wilson Haftası

Boing^2 tayfası sevdiğimiz yazar Robert Anton Wilson hakkında bir hafta boyunca yazılar yazıp duruyor.  Bir süredir girmediğime göre herhalde sonuna denk geldim ancak buradan takip edebilirsiniz! Fnord.

Kısa Film: The GiftCarl E. Rinsch tarafından çekilen distopik Moskova'da geçen kısa film The Gift. Aradaki animasyonlar gayet güzel olmuş. Oyunculardan biri bir hayli Karl Marx'a benzemiş ama bilinçli mi bilemedim. Sonu biraz bana muallak geldi. Karar sizin. Buyrunuz.


Zeplinler: Acı bir İstimpunk gerçeğiOooops!
Ben bu satırları yazarken (3 Ocak) Birleşik Krallık'ta ciddi bir fırtına var. İskoçya'da adına dağ bile denmeyecek 1000 metreye bile varamayan bir tepede saatte 170 km hızında rüzgarlar tespit edilmiş. Mutfakta çay için su kaynatırken bir yandan radyoda haberleri dinlerken düşünmeye daldım: Eğer İstimpunk evreninde olsaydık bu rüzgar bizi nasıl etkilerdi. Kısa özet: Çok pis.

Cumartesi, Ocak 14, 2012

Şarlok Holms ve Hacıvata Dair


Haftasonu bir hayli gecikmeli de olsa Sherlock Holmes: A Game of Shadows’u seyrettim. Guy Ritchie’nin tarzını pek severim. İlk filmde yaptıkları da bir hayli hoşuma gitmişti. İkincisinin çekileceğini ve içerisinde Moriarty’nin olacağını duyunca da pek bir sevinmiştim. Ancak ilk görüntüleri ben de hafif bir şüphe oluşturmuştu. İşte bu saçma duygular içerisinde gittim ve seyir eyledim.

En kötü cosplay?

Cesaret işi olsa gerek. Bir bakınız... Cidden, kör olmayacağınıza söz veremem.

Cuma, Ocak 13, 2012

Haftanın Resmi

Nasa'nın uzay istasyonu resmi.
http://www.universetoday.com/92426/dazzling-photos-of-the-international-space-station-crossing-the-moon/


Warehouse 13 - Patlamış Mısırlık Fantastik Bilim Kurgu?

Son birkaç haftadır (aydır?) Warehouse 13 izliyorum yavaş yavaş. İş dönüşü kafa bir şey basmaz haldeyken çok güzel izlenecek bir şey ancak ciddiye almak...

Warehouse 13, Eureka evreninde geçen iki Amerikan Gizli Servis elemanının başından geçenleri anlatıyor. Myka ve Lattimer isimli iki gizli ajan başkanı korumak gibi süper önemli görevlerden alınıp cehennemin dibinde taşra'da salak bir yerde gizlenmiş bir depoda çalışmaya sürülüyorlar. TC devletinin efendi memurları gibi emir büyük yerden, boyumuz kıldan ince diyerekten kalkıp gidiyorlar ve görüyorlar ki depo depo değil. Area 51 gibi bişi!

Perşembe, Ocak 12, 2012

Doğum günün kutlu olsun Hal!


Doğum günün kutlu olsun Hal! 20. yılına girdin. 12 Ocak 1992'den 2012'ye vay vay. Pod kapılarını açarsan pastanı getireceğiz. Hal, pod kapılarını aç. Pod kapılarını aç, Hal. Pod, Hal, kapılarını aç! Açsana ulan eşşoleşşek! Dave gibi değiliz biz, bi gelirsek oraya var ya!!! Amaaaaan! Tutmayın beni!!!

2011 Yılı Philip K. Dick Ödülü Adayları

 
2011 yılı için Philip K. Dick ödülünün adayları açıklandı. Geçen yıl ödülü Mark Hodder’ın yazdığı Strange Affiar of Spring-Heeled Jack kazanmıştı. İşte adaylar.

Copernicus Jones, Robotlu Çizgi Roman


Copernicus Jones çok tanıdık, bildik bir özel detektif. Bahise düşkün, elinde para tutma konusunda biraz zayıf, fötr şapkası ve trençkotu var. Ama bildiklerimizden biraz farklı Jones. Çünkü o bir robot.

Düşük Fantezi, Yüksek Fantezi, Herşeye Kan Sıçratan Fantezi


SF Signal’de, Den of Thieves, A Thief in the Night, and Honor Among Thieves kitaplarından oluşan Ancient Blades üçlemesinin yazarı David Chandler, fantezi edebiyatında son dönemlerde yaşana değişilik ve bunun altında yatan nedenler hakkında bir şeyler yazmış.

Çarşamba, Ocak 11, 2012

Akira Yeniden! :)


Akira hakkında çok yazdık çizdik. Çekilyor, çekiliyor ama Amerikalılar rezil ettiler, yok çekilmiyor diye. Hakan’ın en son haberinden bir iki geçti geçmedi, şimdi de Akira bitmedi sadece ara verildi diye yeni bir haber çıktı.

2-D Goggles! Bir seri Istimpunk hikayeleri!

İstimpunk hikayelerinin en güzelleri tarihi farklı bir şekilde düşünenlerde. Şairlerin devletten belge ile izin (poetic licence - heh) almasından Babbage'in sokak çalgıcılarından nefretine kadar bir çok konuyu çok eğlenceli bir şekilde ele alan 2D Goggles'i Oxford'daki Bilim Tarihi Müzesindeki İstimpunk sergisine bir gazetecik yapmaları ile tanıdım. Ayrıca kupa bardaklarını da kaptım.

Salı, Ocak 10, 2012

Wachowski Kardeşlerden Yeni Film??


Wachowski kardeşlerden Matrix üçlemesinden sonra pek ortalıkta gözükmüyorlardı. Bir süredir büyük bir bilim kurgu filmi çekecekleri yazılıp çiziliyor. Hatta filmin ismi bile belli, Jupiter Ascending. Ancak içerik bilinmiyor.

Eve Online’dan Yeni Bir Kitap: Templar One


Eve Online şahsına münasır MMORPG’lardan bir tanesi. 2003 yılında piyasaya çıkan oyun 7.500 adet Yıldız Sisteminden oluşan bir Galakside geçiyor. Bir MMORPG klasiği olarak oyuncular yarattığı karakterlere çeşitli zenaatlar edindirerek, kurdukları şirketler vasıtası ile PVP ağırlıklı olmak üzere oynuyorlar. Pek sevdiğimz nadiren bloga yorum yazan, dağlarda kurt vefatına istinaden çizimleri ile bizi sevindiren Fatih de birkaç yıllık bir Eve oyuncusu. Ben ucunda şöyle bir bakmıştım. Kendisi oyun hakkında daha rahat ahkam kesebilir.

Pazartesi, Ocak 09, 2012

Antartika'da Keşif, Ama Neyin??


İngiliz bilim insanları Antartika'da suyun altında yeni türler keşfettiklerini açıkladılar. Kara seviyesinin yaklaşık 2.400 metre altında bulunan bu kayıp dünyada daha önce rastlanılmayan türler sulatı volkanlarının çevrelerinde yaşıyorlarmış. 

Aman Ormandaki Kara Keçiye Dikkat"The Black Goat of the Woods with a Thousand Young" ya da Ormanın Kara Keçisi ve Bin Yavrusu olarak adlandırlan Shub-Niggurath H.P. Lovecraft tarafından anlatılan Kudema'dan bir tanesi. Tanrı diyen de var. Tartışma çeşitli. Ben Kudema deyip sıyrılıyorum. Lovecraft ondan 1928 yılında yazdığı öyküsü "The Last Test"'de bahsediyor. Aslında Lovecraft'tan çok Shub-Niggurath daha çok August Derleth tarafından kullanılıyor. Uzun kafın kısası Joseph Nanni tarafından çekilen "Kara Keçi" (The Black Goat) adlı kısa film karla kaplı bir orman, ormandaki mevzu bahis bu dehşet, bir izci ve çok sayıda körpe hakkında.

Pazar, Ocak 08, 2012

Doğum Günün Kutlu Olsun Prof. Hawking!Gencecik bir üniversite öğrencisi iken 2 yıllık hayatın kalmış denilen Professor Hawking'in 70. yaş gününü kutlamak lazım. En bilim kurgusal teoretik fizikçimiz Hawking umarım daha nice yıllar bizlerle olur.

Lego Shaun of the DeadSimon Pegg ve Nick Frost'un pek sevdiğimiz filmi Shaun of the Dead'in Lego uyarlamasını Flickr üyesi Yatkuu gerçekleştirmiş. Oldum olası Lego olayını seven biri olarak çok hoşuma gitti.


Yasasın! Akira filmi nanay!

Benim potpottan
Korktuğum başımıza gelmeyecek. Amerikalıların yıllardır çekmeye çalıştığı Akira filmi bütçe sorunları yüzünden tekrar askıya alınmış. Süper haber!

Hayata Tutunmaya Dair: Seed

Ben Richardson ve Daniel Bird'den bir yumurta, bir elma ve hayatta kalma mücadelesi üzerine tek kare canlandırma bir kısa film. Seed.


Cumartesi, Ocak 07, 2012

Strange Horizons'dan 2011'e Bakış


 Strange Horizons yazarları 2011 hakkındaki görüşlerini sitelerinde paylaşmışlar. Bugünlerde biraz tembelim diyelim. Bu nedenle sadece aşağıda bağlantıyı paylaşıyorum. Özetleyemedim, kusuruma bakmayın. Sizin de 2011 hakkında paylaşmak istediğiniz bilim kurgu ve fantezi yorumlarınız varsa bekleriz.


4 dakikada 16 bit BSG!

College Humor adlı sitede zamanı bizden bi takım soytarı oturup Battlestar Galactica dizisini 16-bit bir bilgisayar RPG oyunu olarak hayal etmiş. İşte sonuçlar!Benim hiç 16-bit oyun makinam olmadı. Sinclair ZX Spectrum 48k ve Commodore 128'den direk XT PC'ye geçiş yaptım ancak Hercules grafik kartı ile pek bir şey yapılmıyordu, adam gibi oyun oynayacak ilk makinam AMD 386DX40 işlemcili 32 bit bir makinaydı. Yiğit Amiga 1200 aldığında biraz beraber oynadık ya.. O kadar.  92'de ODTÜ Fizik'teki labda Commander Keen oynardık!

Başka hangi dizilerin, filmlerin böyle 16 bit oyunu olur sizce?

(Kaynak: Vayırd)

Brian Cox ve Simon Pegg ile Basit Fizik


İngiltere'nin pek meşhur rockstar tadındaki fizikçisi Brian Cox programında pek sevdiğimiz Simon Pegg ve Jim Al-Khalli'yi konuk edip birlikte fizikten dem vururken ağır geyikten de geri durmuyorlar. Cox, Pegg ve Al-Khalli ile kuantum mekaniği, elektronlar, aralarındaki boşlukara dair. (Çok anlarmış gibi yazdım ama hiç bir fikrim yok)

Cuma, Ocak 06, 2012

Tor, 2011, Hugo ve Nebula

Tor, web sayfasında yayınlanmış hikayelerin 2011 yılında Hugo ve Nebula'ya aday gösterilebilecek hikayeleri listelemiş birer link ile. Fırsat bu fırsat gidip okumakta yarar var.

Bunların hangisi aday gösterilecek bilemiyorum ancak Scalzi'nin inanılmaz komik hikayesi hakkında bahse girebilirim.

Hugo adayları açıklandığında Escape Pod umarım her sene yaptığı gibi yayınlar bize kısaları.

Bu arada Tor'un web sayfasını takip edin. Her cuma bir kısa hikaye! Daha ne olsun?

Alien'dan Prometheus'a, Prometheus'dan Alien'a

Ridley Scott'ın Alien'dan öncesini anlattığı yeni filmi Prometheus bu sene gösterime girecek. Filmin yakında yayınlanan ilk tanıtımında Alien ile pek çok benzerlik var. heresjohnny1991 rumuzlu youtube üyesi tersten giderek Prometheus tanıtımı şeklinde bir Alien tanıtımı kurgulamış.


Haftanın Resmi

Conceptart'dan Zgabo'nun "Rapunzel'in Kulesi" ve kısa öyküsü.


Pazartesi, Ocak 02, 2012

Can Abanazır'ı Kaybettik

İnsan şaka olsun istiyor ama değil ne yazık ki. Hocamız hakkında çok şeyler yazılmasını hakediyor lakin yazacak halimiz yok. Hocamızı, abimizi, kardeşimizi, dostumuzu, yol gösteremizi, sırdaşımızı, büyüğümüzü kaybettik. Gerçekten kelimeler kiyafetsiz. Başımız sağolsun.

Bir kaç gün blogumuzda yazı olmayacak.

Korsanlar, Korsanlarımız. Okuyucular okuyucularımız.

 
Okuduğum bir habere göre son üç yılda sırf İstanbul’da 3 Milyon korsan kitap ele geçmiş. Haziranda ise İzmir Emniyeti 12 ilde yaptığı operasyonlarda 4 Milyon korsan kitap ele geçirmiş. Yapılan araştırmaya göre korsan kitapların çoğu İstanbul’da basıldığı anlaşılmış.

Haydi ayda uzaylı avlayalım!

Arizona Üniversitesinden Prof. Paul Davies ve Robert Wagner, NASA'nın LRO (Ay Keşif Uydusu) isimli merediyle çekilmiş yüksek çözünürlüklü üçyüzkırkbin! fotoğrafı halka açıp hep beraber uzaylı aramamızı öneriyor. (Bu arada LRO`nun multimedya sitesini öneririm, süper resimler var.)

Pazar, Ocak 01, 2012

4. Dr. Jones filmi ve süper bir yorumu

Yılbaşı günü alkol ve aburcuburu vücudunuzdan atmaya çalışırken oturup şunlara bir bakın! Ben de yılbaşı tembelliği yapıp olduğu gibi Io9'dan arakladım bunu... Bir saatinizi boşa harcamak istiyorsanız bundan daha iyi harcayamazsınız!

Ben 4. İndi filmini beğenmiştim. Daha doğrusu bir beklentim olmadığı için bir hayal kırıklığı yaşamadan çıkmayı başardım demek daha doğru olur. Ancak Bay Plinkett'in yakaladığı gibi nasıl bir filmin fragmanında filminden daha iyi kısımlar olabilir? Adamlar aynı sahnenin resmen kötü halini film için kullanmışlar!